В речника на коренните жители на северните части на Канада — инуитите, присъстват няколко десетки думи за обозначение на сняг
Автор: Десант
Околната среда и климатът оказват влияние върху езиците и речника на носителите му. Това доказва ново изследване, което обхваща 616 съвременни и остарели езикови системи, проведено от Мелбърнския и Калифорнийския университети, при което са използвани цифрови речници за количествена оценка на честотата на използването на определени думи от различни народи.
Така например, резултатите показали, че в източноканадските говори на инуитите най-много са лексикалните единици със смисъл „сняг“. Те са десетки на брой. След тях се нарежда езикът в Северна Аляска. В тях може да се открият думи като kikalukpok, означаваща шумно ходене по твърда снежна покривка, както и apingaut със значение първи сняг.
В шотландсия език съко има много думи за снеговалеж. Например doon-lay означава „мощен снегопад“, а feughter е натоварен със значението „неочаква слаб снеговалеж“.
В езиците на Осеания се наблюдава повече лексеми, отнасящи се до мириса, а в малконаселените райони — за различните разновидности танци, което подчертава значимостта на ритуалните танцови движения в подобни общества.