Защо кръвта на октоподите е синя


Защо кръвта на октоподите е синя
Снимката е илюстративна
23 Май 2025, Петък


Хемоцианинът, който се съдържа в нея, играе решаваща роля в живота на тези мекотили

Автор: Десант

Октоподът е едно от най-удивителните и интелектуално развити морски същества. Неговата нервна система наброява около 500 милиона неврони, като голяма част от тях са разпределени не само в главата, но и по пипалата му.

Тези мекотели не веднъж са демонстрирали способности за планиране и взимане на решения. В Индонезия например е забелязано, че октоподи събират половинки от черупки на кокосови орехи, в които след това се укриват при буря като в раковина. 

Голяма известност придоби октоподът Паул със способността си да „предсказва“ резултатите от футболни мачове. 

В какво се крие тайната на удивителната активност на тези морски обитатели. Учените са категорични — отговорът е в... тяхната кръв.

Тя е синя на цвят, благодарение на белтъка хемоцианин. За разлика от обичайния за гръбначните видове хемоглобин, съдържащ желязо, хемоцианинът е на основата на медта. Именно нейните атоми в състава му се свързват с кислорода и й придават синия оттенък. 

Този протеин играе решаваща роля в живота на откопода, като осигурява ефективно транспортиране на кислорода, дори в условията на екстрпемни температури и ниска концентрация на кислород във водата. 

Осмоногите имат три сърца и за поддържането на тяхната работа е нужен повече кислород, отколкото при другите безгръбначни. И тъкмо хемоцианинът помага на организма да се справи с тази задача, осигурявайки стабилно снабдяване на тъканите с кислород, дори в неблагоприятна среда. 

Доколкото октоподите не извършват продължителна миграция и основно обитават морското дъно, за тях е от особена важност да се адаптират ефективно към локалните условия. И синята им кръв е едно от ключовите приспособления, позволяващо им да преживеят успешно в условията на най-различни морски екосистеми.


В категории: Свят , Парадокси

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки