До бургаския Общински съвет е внесено мотивирано предложение улица в морския град да носи името на Петър Калканджиев
Автор: Наталия Недялкова
Зелена светлина за откриването на факултета по фармация в Бургас е една от най-светлите страници в историята на аптечното дело в морския град, която датира още от края на по-миналия век.
На днешния, 25 юли, пък се навършват точно 180 години от рождението на основателя на първата аптека в Бургас – Петър Йовчев Калканджиев, родолюбив българин. Ликът му е запечатан на една от най-старите снимки, които се пазят в Бургаския държавен архив. На фотоса той е заедно със съпругата му Василка и тяхната дъщеря Тодорка. Снимката е с дата 1 януари 1881 г. и е направена във фотографско ателие B. Schnee № 9, Кадъкьой, Цариград.
Петър Калканджиев със съпругата си Василка
От миналата година негов над 120-годишен портрет (дарение от наследници на славната фамилия) е поставен на видно място в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, където се обучават бъдещи фармацевти.
Кой е основателят на първата аптека в Бургас свидетелстват запазените до днес исторически данни.
Документи от първата бургаска аптека, които се съхраняват в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“
Петър Йовчев Калканджиев е роден в Малко Търново на 25 юли 1845 г. Произхожда от стар и родолюбив български род. За тази фамилия в Енциклопедичния справочник „Малко Търново. Странджа“ (издание на Община Малко Търново и Държавна агенция „Архиви“) се посочва следното:
„КАЛКАНДЖИЕВЦИ е стар и голям малкотърновски род с родоначалник дядо Стоян. Имената на синовете му не са запомнени, но един от внуците му е чорбаджи Митре. Негови синове са Стоян, Манол, Димитър и Иван, убит през Стефановата давия (1859 г). Вторият внук на дядо Стоян има трима синове: Тодор, Петко и Иван, който е много богат и има собствен чифлик при Ченгер…
Според някои спомени и народни песни Иван Чорбаджи е богат, но е и родолюбец и благородник, който с богатството си не позволява да се дадат жертви от Малко Търново по време на заверата (1821). Синове на Иван чорбаджи са Стефан и Тодор, чийто син Иван е известен като учител и певец, а другият му син Костадин Турлака е свещеник. Синове на Петър са Тодор, Киряза, Стоян и Йовко, който е баща на Петър Калканджиев – аптекар в Бургас“.
Запазените исторически данни за последния свидетелстват, че Петър Калканджиев е бил прочут със своята любознателност и ученолюбие. За да изучи основите на аптекарското дело той заминал за Цариград, където прилежно изучавал медицина и фармация в тамошното медицинско училище Топхане. Въоръжен с медицински знания, Петър Калканджиев се завърнал в родината си и преди да се установи в Бургас, подарил свои имоти в Малко Търново за богоугодни дела. С благотворителност продължил да се занимава до края на дните си.
За едно от тези дела се споменава и в изследванията на големият странджавед Георги поп Аянов за учебното дело в Малко Търново, а именно, че „от 1884 г. девическото училище се сдобило със собствено помещение благодарение на благодетеля Петър Калканджиев“.
За периода на основаването на първата бургаска аптека се посочва 1879-1880 г. Тогава на територията на страната действала така наречената Румелийска аптечна такса. В запазените архивни данни като основател и собственик на бургаската аптека е посочен Петър Калканджиев.
Първата аптека в града и една от първите в България, се е помещавала в двуетажна сграда на мястото на някогашната стара бургаска община. В първоначалния си вид аптеката просъществувала до 1899 г., когато мистериозен пожар унищожил сградата до основи.
В пожара е загинал внукът на Петър Калканджиев – Яни Праматаров, който трябвало да продължи семейното дело. След пожара наследниците на аптеката, притежаващи концесионно право, привлекли като съдружници запасния полковник Лазар Обрешков и тогавашния млад магистър по фармация Илия Зурков, който за известно време бил неин управител. Новата аптека била разположена на улица „Александровска“.
В продължение на години първата бургаска аптека функционирала под името „Аптека Калканджиев-наследници“, а дъщерята на Петър Калканджиев – Тодорка Праматарова, ангажирала за нейни управители редица известни фармацевти, сред които Стефан Андреев, Храат Хинтлиян, Елена Димова – Миринчева, Саркиз Саркизов, Крум Караджов, Михаил Райчев.
Петър Калканджиев със съпругата си Василка и дъщеря им Тодорка
През 1928 г. той откупува аптеката от наследниците на Петър Калканджиев, а през 1949 г., след национализацията, Първата бургаска аптека започва да функционира като Държавна аптека №6.
От баща си Тодорка Праматарова е наследила силен характер, любознателност и ангажираност с благотворителни инициативи и обществени каузи. Заедно с Жени Патева и други известни бургазлийки Тодорка Праматарова е сред основателките на женското дружество „Самосъзнание“ в Бургас.
Тя е участничка в множество благородни и дарителски инициативи. През 1912 г., на 50-годишна възраст се записва за милосърдна сестра, за да помага на ранени и болни войници.
Дъщерята на първия аптекар Тодорка Праматарова (седналата вдясно) заедно с членове на фамилията
Благородните дарителски каузи на аптеката Калканджиев са споменати от Д. Дичев за второто влизане на М. Герджиков в Одринско (включени в научно-изследователския труд „Михаил Γерджиков и подвигът на тракийци 1903 г.“ със съст. Надежда Недкова, Евдокия Петрова:
„Заболелите четници се присъединяваха към моята чета, стоеха, докато оздравеят, и пак се връщаха в своята. Затова понякога хората ми се увеличаваха до 20 души. Тежко болните оставях в онова село, в което спираше санитарната чета да ги лекува. Така лекувах напр. Герджиков в с. Пирок от пневмония. Събраха се доста четници да охраняват селото.
Рецептите ми изпълняваха в Лозенград тамошни легални, които предаваха церовете на куриера и той ги донасяше. Понеже имахме сведения, че властта почна да подозира пребиваването ни в Пирок, на велика събота вечерта (1903 г.) дигнахме болния и го отнесохме в Чаглаик, отгдето го препратихме за известно време на почивка и поправка в България.
Санитарната ми чета имаше свои медикаменти и достатъчно превързочен материал, подарен от бургаските аптеки на Калканджиев и д-р Георгиев. За тежки болести обаче трябваше специални лекарства и ние ги набавяхме в Турция по канален ред чрез легалните дейци“.
Още една известна фамилия е свързана кръвно със семейството на Петър Калканджиев, неговият син, носещ името на баща си се жени за внучката на легендарния поп Георги – Олга Попова, която след смъртта на съпруга си заминава в Америка.
Петър Калканджиев-младши със съпругата си Олга Попова (внучката на легендарния поп Георги)
Дамите от фамилията на разходка с личния си автомобил. Зад волана е внучката на първия бургаски аптекар Станка Недялкова
За да се почете паметта на основателя на аптечното дело в Бургас, от няколко години върви процедура една от улиците в града да носи негово име.
За първи път тази идея се появява през юли 2020 г., когато Община Бургас се обръща към Държавен архив - Бургас и Регионален исторически музей - Бургас, които да дадат обосновани предложения за именуване на нови улици. Името на първия аптекар е в списъка на имената, които трябваше да получат новите 100 бургаски улици.
След като това не се случва, две години по късно – през 2022 г. – Регионалният фармацевтичен съюз в Бургас внася мотивирано предложение до Общинския съвет. И това решение вече е в правомощията на местния парламент.