180 години от рождението на основателя на аптечното дело в Бургас, чиято аптека е една от първите в България


180 години от рождението на основателя на аптечното дело в Бургас, чиято аптека е една от първите в България
25 Юли 2025, Петък


До бургаския Общински съвет  е внесено мотивирано предложение улица в морския град да носи името на Петър Калканджиев

Автор: Наталия Недялкова

Зелена светлина за откриването на факултета по фармация в Бургас е една от най-светлите страници в историята на аптечното дело в морския град, която датира още от края на по-миналия век.

На днешния, 25 юли, пък се навършват точно 180 години от рождението на основателя на първата аптека в Бургас – Петър Йовчев Калканджиев, родолюбив българин. Ликът му е запечатан на една от най-старите снимки, които се пазят в Бургаския държавен архив. На фотоса той е заедно със съпругата му Василка и тяхната дъщеря Тодорка. Снимката е с дата 1 януари 1881 г. и е направена във фотографско ателие B. Schnee № 9, Кадъкьой, Цариград.


Петър Калканджиев със съпругата си Василка

От миналата година негов над 120-годишен портрет (дарение от наследници на славната фамилия) е поставен на видно място в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, където се обучават бъдещи фармацевти.

Кой е основателят на първата аптека в Бургас свидетелстват запазените до днес исторически данни.


Документи от първата бургаска аптека, които се съхраняват в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ 

Петър Йовчев Калканджиев е роден в Малко Търново на 25 юли 1845 г. Произхожда от стар и родолюбив български род. За тази фамилия в Енциклопедичния справочник „Малко Търново. Странджа“ (издание на Община Малко Търново и Държавна агенция „Архиви“) се посочва следното:

„КАЛКАНДЖИЕВЦИ е стар и голям малкотърновски род с родоначалник дядо Стоян. Имената на синовете му не са запомнени, но един от внуците му е чорбаджи Митре. Негови синове са Стоян, Манол, Димитър и Иван, убит през Стефановата давия (1859 г). Вторият внук на дядо Стоян има трима синове: Тодор, Петко и Иван, който е много богат и има собствен чифлик при Ченгер…

Според някои спомени и народни песни Иван Чорбаджи е богат, но е и родолюбец и благородник, който с богатството си не позволява да се дадат жертви от Малко Търново по време на заверата (1821). Синове на Иван чорбаджи са Стефан и Тодор, чийто син Иван е известен като учител и певец, а другият му син Костадин Турлака е свещеник. Синове на Петър са Тодор, Киряза, Стоян и Йовко, който е баща на Петър Калканджиев – аптекар в Бургас“.

Запазените исторически данни за последния свидетелстват, че Петър Калканджиев е бил прочут със своята любознателност и ученолюбие. За да изучи основите на аптекарското дело той заминал за Цариград, където прилежно изучавал медицина и фармация в тамошното медицинско училище Топхане. Въоръжен с медицински знания, Петър Калканджиев се завърнал в родината си и преди да се установи в Бургас, подарил свои имоти в Малко Търново за богоугодни дела. С благотворителност продължил да се занимава до края на дните си.

За едно от тези дела се споменава и в изследванията на големият странджавед Георги поп Аянов за учебното дело в Малко Търново, а именно, че „от 1884 г. девическото училище се сдобило със собствено помещение благодарение на благодетеля Петър Калканджиев“.

За периода на основаването на първата бургаска аптека се посочва 1879-1880 г. Тогава на територията на страната действала така наречената Румелийска аптечна такса. В запазените архивни данни като основател и собственик на бургаската аптека е посочен Петър Калканджиев.

Първата аптека в града и една от първите в България, се е помещавала в двуетажна сграда на мястото на някогашната стара бургаска община. В първоначалния си вид аптеката просъществувала до 1899 г., когато мистериозен пожар унищожил сградата до основи.

В пожара е загинал внукът на Петър Калканджиев – Яни Праматаров, който трябвало да продължи семейното дело. След пожара наследниците на аптеката, притежаващи концесионно право, привлекли като съдружници запасния полковник Лазар Обрешков и тогавашния млад магистър по фармация Илия Зурков, който за известно време бил неин управител. Новата аптека била разположена на улица „Александровска“.

В продължение на години първата бургаска аптека функционирала под името „Аптека Калканджиев-наследници“, а дъщерята на Петър Калканджиев – Тодорка Праматарова, ангажирала за нейни управители редица известни фармацевти, сред които Стефан Андреев, Храат Хинтлиян, Елена Димова – Миринчева, Саркиз Саркизов, Крум Караджов, Михаил Райчев.


Петър Калканджиев със съпругата си Василка и дъщеря им Тодорка 


През 1928 г. той откупува аптеката от наследниците на Петър Калканджиев, а през 1949 г., след национализацията, Първата бургаска аптека започва да функционира като Държавна аптека №6.

От баща си Тодорка Праматарова е наследила силен характер, любознателност и ангажираност с благотворителни инициативи и обществени каузи. Заедно с Жени Патева и други известни бургазлийки Тодорка Праматарова е сред основателките на женското дружество „Самосъзнание“ в Бургас.

Тя е участничка в множество благородни и дарителски инициативи. През 1912 г., на 50-годишна възраст се записва за милосърдна сестра, за да помага на ранени и болни войници.


Дъщерята на първия аптекар Тодорка Праматарова (седналата вдясно) заедно с членове на фамилията 


Благородните дарителски каузи на аптеката Калканджиев са споменати от Д. Дичев за второто влизане на М. Герджиков в Одринско (включени в научно-изследователския труд „Михаил Γерджиков и подвигът на тракийци 1903 г.“ със съст. Надежда Недкова, Евдокия Петрова:

„Заболелите четници се присъединяваха към моята чета, стоеха, докато оздравеят, и пак се връщаха в своята. Затова понякога хората ми се увеличаваха до 20 души. Тежко болните оставях в онова село, в което спираше санитарната чета да ги лекува. Така лекувах напр. Герджиков в с. Пирок от пневмония. Събраха се доста четници да охраняват селото.

Рецептите ми изпълняваха в Лозенград тамошни легални, които предаваха церовете на куриера и той ги донасяше. Понеже имахме сведения, че властта почна да подозира пребиваването ни в Пирок, на велика събота вечерта (1903 г.) дигнахме болния и го отнесохме в Чаглаик, отгдето го препратихме за известно време на почивка и поправка в България.

Санитарната ми чета имаше свои медикаменти и достатъчно превързочен материал, подарен от бургаските аптеки на Калканджиев и д-р Георгиев. За тежки болести обаче трябваше специални лекарства и ние ги набавяхме в Турция по канален ред чрез легалните дейци“.

Още една известна фамилия е свързана кръвно със семейството на Петър Калканджиев, неговият син, носещ името на баща си се жени за внучката на легендарния поп Георги – Олга Попова, която след смъртта на съпруга си заминава в Америка.


Петър Калканджиев-младши със съпругата си Олга Попова (внучката на легендарния поп Георги) 


Дамите от фамилията на разходка с личния си автомобил. Зад волана е внучката на първия бургаски аптекар Станка Недялкова 

За да се почете паметта на основателя на аптечното дело в Бургас, от няколко години върви процедура една от улиците в града да носи негово име.

За първи път тази идея се появява през юли 2020 г., когато Община Бургас се обръща към Държавен архив - Бургас и Регионален исторически музей - Бургас, които да дадат обосновани предложения за именуване на нови улици. Името на първия аптекар е в списъка на имената, които трябваше да получат новите 100 бургаски улици.

След като това не се случва, две години по късно – през 2022 г. – Регионалният фармацевтичен съюз в Бургас внася мотивирано предложение до Общинския съвет. И това решение вече е в правомощията на местния парламент.


В категории: Българските родове , Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки