В България паметта им се чества на 24 юли, но празникът не е популярен сред миряните
Автор: Десант
На 15 май християните в Русия почитат братята Борис и Глеб — първите руски светци. У нас паметта им се чества на 24 юли, но този празник не е популярен сред миряните.
Малко известен исторически факт обаче, който свързва тези князе с България, е че тяхната майка е българка.
От известните жития става ясно, че самодържецът и покръстител на Русия св. княз Владимир — техният баща, имал дванадесет синове от различни жени.
В „Сказание, страсть и похвала св. мучеников Бориса и Глеба“, където се изреждат имената на синовете на св. княз Владимир и техните майки, за двамата братя изрично е споменато, че са синове на Владимир „от българката“. За съжаление нейното име остава неизвестно, тъй като не е споменато в този документ.
Сред руския народ празникът на двамата светци е популярен като „Борисоглеб“ и се свързва със сеитбата. От този ден започва работата на полето. Известна е фразата «Борис и Глеб сеют хлеб» („Борис и Глеб садят хляб“).
Вярва се, че тогава вече може да се чуе песента на славеите. Също така 15 май се отбелязва и като ден на търговците и по стародавна традиция в него селяните отиват на пазара, за да продадат сгодно нещичко.
С празника са свързани различни поверия и поличби. Ето част от тях:
- Ако чуеш славей, хлябът ще порасне.
- Ако славеите пеят цяла нощ, времето ще е хубаво. Ако мълчат — ще има буря.
- Ако зацъфти обикновената гроздовидна череша (Prunus padus, много разпространено в Русия дърво ), в продължение на две седмици ще има слани.
Разбира се, тези народни вярвания, са съобразени с климатичните условия в руската страна и имат предимно културно-исторически характер.