Ранната диагностика и лечение на разширените вени е предпоставка за по-добро качество на живот


Ранната диагностика и лечение на разширените вени е предпоставка за по-добро качество на живот
Снимката е илюстративна
15 Юли 2025, Вторник


Интервю с проф. д-р Димитър Петков

Автор: Десант

Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангилогия (БНДСЕХА) за поредна година организира националната информационна кампания „Вземи краката си в ръце активно“ съвместно с уебсайта venite.bg. По този повод ви предлагаме интервя с председателя на сдружението проф. д-р Димитър Петков.  

Какви цели си поставя БНДСЕХА с ежегодната си национална кампания?

Кампанията цели да повиши обществената осведоменост относно хроничната венозна болест (ХВБ), позната още като разширени вени. „Вземи краката си в ръце активно“ се организира от БНДСЕХА с подкрепата на фармацевтична компания Servier и на информационния уебсайт venite.bg. Основен акцент поставяме върху превенцията и ранната диагностика на това социално значимо заболяване, което засяга все повече хора – и то в активна възраст.

ХВБ една от най-честите съдови патологии след хипертонията и атеросклерозата, което увеличава общия сърдечносъдов риск – още една причина да се подхожда сериозно към диагнозата и лечението. Кампанията е от една страна информативна, защото все още масовото възприятие за разширените вени е като за козметичен проблем, а не за хронично съдово заболяване.

От друга страна, всяка година част от нея са безплатните профилактични прегледи при съдов хирург – тази година те се проведоха в над 20 града в България. За много от преминалите прегледът е начин да тръгнат към овладяване и правилно лечение на ХВБ.

Наред с това чрез прегледите събираме важни данни за разпространението на разширените вени у нас, за да насочваме по-правилно усилията си. Според проучвания за разпространението на заболяването в  Европа 20–30% от хората имат видими разширени вени, а 70% от жените над 60 години показват признаци на венозна недостатъчност. Жените страдат по-често – между 25–33%, в сравнение с 10–20% при мъжете.

Какви бяха изводите от кампанията през 2024 г.?

Миналата година 94% от прегледаните близо 1000 души са били диагностицирани с ХВБ. Данните показват, че 32,5% са били със симптоми с продължителност от 1 до 5 години, 29,6% – между 5 и 10 години, а 23,5% – над 10 години. От всички тях 50,4% са предприели медикаментозно лечение, а едва 6,4% – оперативна намеса.

Особено важно е, че 42% са посетили съдов хирург за първи път, а 74% са били в начален или средно тежък стадий, което потвърждава важността на профилактиката. Тази картина ни дава ясен сигнал, че хората търсят информация и решение, когато им бъде предоставена достъпна възможност. За съжаление в България все по-голям процент от новодиагностицираните пациенти с ХВБ са хора между 30-50 години, т.е. заболяването се подмладява.

Неприятната тенденция произтича от съвременния начин на живот, който се отличава с масово обездвижване, нарастване на броя на хората с наднормено тегло, продължителното стоене в право или седнало положение.

Какъв е механизмът на хроничната венозна болест? Защо се разширяват вените?
ХВБ е сериозно съдово заболяване с възпалителен характер и прогресивен ход. Вените са отговорни за връщането на кръвта обратно към сърцето.

За разлика от артериите, техните стени имат по-слабо развит мускулен слой. Когато се движим, мускулите на краката „помагат“ на вените да изпомпват кръвта нагоре. При продължителен застой обаче – в изправено или седнало положение, движението на кръвта се забавя, тя се задържа в долните части на тялото и създава повишено налягане.

С времето се стига до отпускане на венозните стени, а клапите вече не функционират ефективно. Кръвта започва да се връща обратно към краката – явление, известно като венозен рефлукс. Така се стига до венозна хипертония и развитие на разширени вени.

Какви са ранните симптоми на ХВБ и кои са рисковите фактори?

Сред основните симптоми са тежест в краката, подути глезени, болка, уморяемост, зачервяване, чувство за затопляне, мравучкане и нощни схващания. Тези се засилват в края на деня и особено през летните месеци. ХВБ има необратим и прогресиращ характер – веднъж започнало, не спира и не се връща назад.

Причините за възникване на заболяването са комплексни. Генетична предразположеност определено е фактор и ако имате роднини с разширени вени, рискът за вас е по-висок. С напредването на възрастта вените отслабват и губят еластичност. По хормонални причини жените, особено по време на бременност, са по-податливи на развитието на ХВБ.

Липсата на физическа активност, заседналият начин на живот и особено статичните професии с продължителното стоене или седене са рискови, тъй като по този начин се затруднява кръвообращението. Наднормено тегло пък обуславя допълнителното натоварване върху краката и съответно на вените. Затова физическата активност и поддържането на оптимални тегло са много важни в превенцията на ХВБ.

Обратимо ли е заболяването и как се лекува?

ХВБ може да се сравни със снежна топка, която се търкаля по наклон и става все по-голяма. Единственият начин да се ограничи е ранна диагностика и последователно лечение след преглед при съдов хирург. Навременното лечение може да предотврати развитието на хроничната венозна болест към по-напредналите й стадии.

Медикаментозното лечение с венотонични медикаменти е задължително във всички стадии на ХВБ, особено през лятото. При пациенти с новодиагностицирана ХВБ препоръчваме 12 месеца начален курс за превенция на прогресията на заболяването, последван от ежегодна поддържаща терапия от минимум 6 месеца. Важно е да се уточни, че неприятните симптоми изчезват, при условие че венотониците се приемат ежедневно и без прекъсване през целия летен сезон.

При липса на лечение заболяването може да прогресира до венозна язва, което значително влошава качеството на живот. Освен това лечението в напреднал стадий е по-сложно и по-дълго. Не е изключен рискът от усложнения като флебит или тромбоза.

Какво съветвате хората с вашата кампания „Вземи краката си в ръце активно“?

Нека не отлагат посещението при специалист. Активният начин на живот, поддържането на нормално тегло, приемът на венотонични медикаменти и редовните прегледи могат значително да забавят развитието на заболяването и да облекчат симптомите. Ето защо чрез информационни материали с участието на специалисти запознаваме хората със симптомите на ХВБ, начините за превенция и методите за лечение, а безплатните профилактични прегледи при съдов хирург са вече традиция и преминават при засилен интерес.

Допълнително с инициативата „Пътешествие с мисия“ във Фейсбук насърчаваме хората да се движат повече и по този начин достигаме до най-широка аудитория, защото както вече казах, ХВБ е социално значимо заболяване.



Проф. д-р Д. Петков ръководи отделение по съдова и ендоваскуларна хирургия в Болница „Тракия“, Стара Загора. От 2021 г. е председател на Управителния съвет на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангилогия (БНДСЕХА), което за поредна година организира националната информационна кампания „Вземи краката си в ръце активно“ съвместно с уебсайта venite.bg.


В категории: Новини , Интервю , Рецепти за здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки