Сирийската армия е възстановила контрола над града, 4-та бригада,
командвана от брата на президента генерал Махер Асад прочиства всяка улица, дом по дом
Сирийските правителствени войски започнаха сухопътна офанзива срещу бунтовническия квартал Баба Амр в град Хомс. На подстъпите на Баба Амр се водят жестоки сблъсъци между войските на режима и дезертьори, каза Омар Хомси по сателитен телефон от мястото на събитието.
Сирийската армия е възстановила контрола над град Хомс, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на ливанската телевизия „Ал Манар“. Сирийски военен източник заявил пред телевизията, че съпротивата на бунтовниците е сломена, а командният им център в Баба Амр е превзет.
Сирийски войници от елитната 4-а бригада, която е командвана от брата на президента, генерал Махер Асад, прочиства всяка улица, дом по дом. Войниците внимателно оглеждат подземията и тунелите в търсене на оръжие и укрили се терористи. На места избухват престрелки. В града са изпратени сапьори, тъй като властите се опасяват, че някои сгради са минирани. По-голямата част от бунтовниците са се отправили към ливанската граница.
Разположените там гранични войски са задържали отрядите им в околностите на град Кусейр. Сред задържаните има ливанци и граждани на други арабски страни, в това число от Либия и Тунис.
Междувременно сирийската опозиция потвърди сведенията, че й се доставят оръжия от чужбина. В частност, враговете на президента Башар Асад получавали оръжие от САЩ и Франция.
„Сега ние имаме оръжие и противовъздушни ракети... и ще победим Башар Асад“, разказва един от представителите на опозицията, пожелал да остане анонимен.
Също така, опозиционни източници твърдят, че в продължение на последните няколко седмици Хомс е бил подложен на бомбардировки, жертва на които са станали стотици невинни граждани. Само че официалните власти, извадиха на бял свят доста по-различни факти.
Според техните твърдения, терористите през цялото време обстрелват с минохвъргачки различни райони на Хомс и използват тази минометна атака, „за да фабрикуват видеоматериали, с цел да демонстрират пред света, че обстрелът на жилищните квартали и нанесените поражения са дело на правителствените сили. Всичко това се извършва за да се предизвика международна намеса“.
В същото време референдумът за новата конституция на Сирия приключи при висока активност – 60 % от сирийците гласуваха, благодарение на което, Сирия е вече с многопартийна система, а водещата роля на партията БААС е отменена. През месец май, там трябва да се проведат многопартийни избори.
Анализ на Халеви Междувременно според цитирания от колегата Стоян Хайтов в сп. „Геополитика“, бивш шеф на „Мосад” и някогашен директор на Съвета за национална сигурност на Израел Ефраим Халеви, гражданската война в Сирия може да бъде прекратена, а проблемът с иранската ядрена заплаха да бъде решен, само ако Западът склони да се съобрази с интересите на Русия в региона. В противен случай, Иран съществено ще усилия позициите си в Близкия Изток, а светът ще бъде заплашен от нова студена война.
„Битката в Сирия се води едновременно на няколко равнища. В основата и е конфликтът между алауитското малцинство (7%), изповядващо доста близка да шиитската версия на исляма, и сунитското мнозинство, което е 75% от цялото население. На по-високо равнище е съперничеството между сунити и шиити за хегемония в Близкия Изток.
Начело на сунитите са Египет и Саудитска Арабия, а напоследък и Катар, против които се обявяват Иран, шиитското мнозинство в Ирак и шиитските общности в държавите от Персийския залив и най-вече в Бахрейн, както и в източната част на Саудитска Арабия.
На най-високото равнище пък е противопоставянето между Запада, от една страна, и Русия и Китай – от друга, за влияние и контрол над стратегическите райони в Близкия Изток и Средиземноморието” – посочва на страниците на „Едиот Ахронот” Халеви, който през 1998-2002 беше директор на „Мосад”, а преди това дълги години ръководи аналитичния отдел на израелското разузнаване.
Според него, ако не бъдат решени споровете на най-високото равнище, не може да се намери решение и на сирийския конфликт. Но, ако то не бъде намерено, Халеви смята, че това ще позволи на Иран съществено да усили позициите си в региона.
„На всичките три равнища на противопоставяне, Иран заема достатъчно видно място.
Съдбата на далеч отиващите му амбиции, включително и по отношение на Израел, ще зависи от изхода на битката за Дамаск. Сирия представлява своеобразна ахилесова пета на Техеран. Ако сирийската драма завърши с падането на Асад и идване на власт на режим, който ще сложи край на нарастващото иранско присъствие в страната, силовият баланс в региона ще се промени.
При подобно развитие, върху режима на аятоласите ще бъде нанесен силен удар, който може дори да го принуди да се откаже от своята ядрена програма в името на собственото си оцеляване. Но, ако Асад съумее да запази властта си с подкрепата на Русия, Китай и Иран, светът следва да се подготви за мащабна междублокова конфронтация, подобна на онази, в която живяхме през втората половина на ХХ век. В същото време, това би било голямо постижение за иранците” – предупреждава Халеви.
„Сегашната криза не може да бъде приключена в интерес единствено на сунитските държави от региона, включително на Турция, както и на западните страни, без да бъдат удовлетворени интересите на Русия и Китай. Още повече, че през последното десетилетие, руснаците претърпяха два стратегически удара в региона – двама от ключовите им „клиенти” – светските режими в Ирак и Либия, бяха свалени и Русия беше принудена да отстъпи.
Затова Москва не може да си позволи още едно поражение. Сирийската криза и дава възможност да възстанови, поне частично, понесения ущърб. Позицията, която заемат в момента Русия и Китай в подкрепа на Асад, им позволява да демонстрират пред Запада, че без сътрудничество с тях, тази криза няма как да бъде разрешена” – посочва бившият шеф на „Мосад”, според който проблемът с иранската ядрена програма също може да бъде решен без да се налагат още по-сурови санкции, нито пък да се използват военни методи срещу Техеран.
„Има и трети вариант: да се гарантира добро бъдеще на Сирия без иранско присъствие. Това би нанесло съкрушителен удар по Техеран – смята доскорошният началник на израелското разузнаване – САЩ и Русия са длъжни да се споразумеят по този въпрос, тъй като това ще е изгодно и за двете държави.
Вашингтон обаче ще трябва да плати определена цена, като запази ориентацията на бъдещия режим в Дамаск към Москва, най-малкото във военната сфера. Срещу това руснаците може би ще склонят да подкрепят смяната на Асад. При подобно развитие, иранската заплаха ще отпадне от само себе си…”.