Струва си древният баснописец Езоп да бъде почетен със скромен паметник в неговия роден град Несебър


Струва си древният баснописец Езоп да бъде почетен със скромен паметник в неговия роден град Несебър
Портрет на Гоя от 1778 г., рисуван от Франсиско де Гоя по Диего Веласкес, Национална галерия, Вашингтон
19 Май 2025, Понеделник


Предполага се, че най-ранната, недостигнала до нас негова биография, е създадена още през VI в. пр. Хр.

Автор: Проф. Пламен Павлов

В древното минало на нашите земи се открояват ярки личности, оставили трайни следи в световната история и култура. Накратко събрахме информацията за тях в първия том от новата серия „Бележити българи“, публикувана от издателство „Световна библиотека“ през 2012 г.

Когато става дума за световноизвестни личности обаче, в самото начало на „класацията“ са митичният певец Орфей и бунтарят Спартак (около 105 – 72 г. пр. Хр.), превърнал се в символ на борбата за свобода за цялото човечество. И все пак, съществува и един сериозен пропуск – Езоп (около 620 – около 560 г. пр. Хр.), „бащата“ на баснята и алегорията, роден в Месамбрия (Месемврия, дн. Несебър). За жалост, през вековете тази „подробност“ избледнява в общата картина на литературното му  наследство.

Първите сведения за Езоп дължим на Херодот (около 484 – 425  г. пр. Хр.), според когото Езоп е бил роб на някой си Ядмон от остров Самос, но е освободен от своя господар. Предполага се, че най-ранната, недостигнала до нас негова биография е създадена още през VI в. пр. Хр. На нейна основа се появява творбата „Животът на баснописеца Езоп“, наричана и „Роман за Езоп“.

Изпаднал неизвестно как в положението на роб, отначало Езоп е имал за господар Ксант, който е притежавал и една тракийска робиня и „хетера“ с характерното име Родопис. След като е купен, а след това освободен от Ядмон, става съветник в управлението на Самос, а по-късно постъпва на служба при цар Крез (591-541 г. пр. Хр.).

Столица на прословутият със своето богатство владетел на Лидия е античният град Сардис (в района на дн. Измир). Поради това през III  в. Калимах пише за „Езоп от Сардис“, а за Максим Тирски Езоп е „мъдрецът от Лидия“. Въпреки легендарните мотиви, явно тракиецът е изключително ценен от лидийския цар – косвено свидетелство, че е бил образован човек, най-малкото притежаващ забележителна природна интелигентност.

Древните автори свързват баснописеца със седемте древногръцки мъдреци, и то като личен приятел на мъдрия законодател Солон (около 630-560 г. пр. Хр.) – съвременник и почти връстник на Езоп. Крез поверява на Езоп важни дипломатически мисии във Вавилон, Атина и други държави. При едно пътуване той влиза в конфликт с жреците в Делфи. В подигравателен маниер ги обвинява в користолюбие и измамничество.

Комедиографът Аристофан (445-385 г. пр. Хр.) разказва, че отмъстителните жреци подхвърлят в личния му багаж златна златна чаша от светилището, обвинявайки го в кражба и светотатство! Езоп е осъден на смърт, но преди екзекуцията изобличава своите палачи с баснята си „Орел и бръмбар“. Хвърлен е от една висока скала, а заради своето коварство делфийците са наказани от бог Аполон със суша, глад и мор.

Традицията приписва на тракиеца по-голямата част от написаните в проза „елински“ басни. Те са генетично свързани с устната традиция, а през вековете тези анекдотични притчи търпят всевъзможни трансформации. В авторството им никой не се съмнява, като още в средата на V в. пр. Хр. са известни именно като „басните на Езоп“.

Първият им издател е изтъкнатият атински философ и политик Деметрий Фалерски (350-280 г. пр. Хр.) – създателят на прочутата Александрийска библиотека при царуването на Птолемей I Сотер. С други думи, за древните интелектуалци тракиецът Езоп е реална, а не митична личност, както започва да се твърди от хиперкритичната наука през XVI-XVIII в. По-късно тези съмнения отпадат, най-малкото се приема, че авторът на известните в цял свят басни е имал реален прототип.

Неговите басни се отличават със своята простота, краткост и отсъствие на риторични украшения. Характерните поуки от морално-етичен характер най-често са изведени в края на всяка творба и отразяват търсенето на здрав смисъл от обикновените хора, както и чувството за справедливост.

Възприемани отначало като развлекателен жанр, Езоповите творби са преосмислени  като дидактични текстове и навлизат в обучението в древногръцките школи. Продължава и тяхната литературна обработка в класическа стихотворна форма, например от автори като Бабрий (II в. сл. Хр.). Басните преминават във византийската култура, което има отражение и в средновековна България.

Нейде към 1300 г. византийският интелектуалец Максим Плануд прави нова редакция на Езоповите басни, която е в основата на по-късни сборници, вкл. в Западна Европа, и оказва силно влияние върху творчеството на Лафонтен, Крилов и други майстори на жанра. Те намират място и в българското образование през Възраждането – първите преводи са на Софроний Врачански, а впоследствие са издавани като самостоятелни книги от Петко Р. Славейков (1852), Райно Попович (1854) и др.

В резултат на трансформациите, които преживява загадъчният образ на Езоп, през Средновековието той е представян в духа на гротеската. Както отбелязва доц. Тодор Сарафов, „Езоп бил най-грозният между съвременниците си: островърха глава, чип нос, къс врат, издадени напред устни с черен тен на кожата, имал корем, бил кривокрак и прегърбен  (…), запъвал се при говора, словата му били неясни и мъчно разбираеми…“

Всъщност това е измислица, напластена върху неправилното разбиране на думите на оратора Химерий (IV в. пр.Хр.): „Езоп караше хората да се смеят не само чрез своите басни, но и лицето, и гласът му ставаха обект на смях и подигравка…“.  Става дума за образа на артиста, на комика, „който умеел да завладява слушателите си, предавайки комизма на разказваните от него басни чрез жест, мимика и глас“.

В Атина баснописецът е имало негова статуя, дело на прочутия Лизип. Както отбелязва доц. Сарафов, „нито Агатий, нито Тациан не споменават и дума за някаква уродливост.  Плутарх извежда Езоп като действащо лице в своя диалог „Угощението на Седемте мъдреци“. Тук Езоп седи до Солон и е представен като активен събеседник, отличен и духовит разказвач. Събеседващите се обсипват взаимно с шеги, но никой дори не загатва за грозотията или за някакъв физически недостатък на Езоп (…) . Легендата за грозния и уродлив Езоп се създава много по-късно (…)  за по-силно контрастиране на физическата незначителност с дълбокия ум и наблюдателност“.

Доказателствата, че Езоп е тракиец от Месамбрия, са твърде сериозни, за да бъдат пренебрегвани. За редица древногръцки автори, сред които следва да откроим великия философ Аристотел (384-322 г. пр. Хр.), знаменитият баснописец е роден в Тракия, по-точно в Месамбрия. Същата позиция поддържа и Деметрий Фалерски, на когото дължим събирането и първата редакция на Езоповите басни.

Аристотел и неговият атински последовател са ерудити и сериозни учени – и в античния, дори и в съвременния смисъл на думата. Твърдението на други автори, че Езоп е от Фригия не е нищо повече от топос или презумпция предвид „черната“ слава на тази малоазийска област като източник на роби.

Днешният Несебър е посочен като родно място на Езоп и в известната енциклопедия „Свидас“ от средата на Х в. Както излиза, тракиецът е роден във времето, в което Месамбрия все още не е елинска колония.

Съдържателен разказ за тракийската история на града представя Евтелпа Теоклиева – Стойчева в книгата си „Златната книга на Несебър“ (2016), обръщайки внимание и на т.нар. тракийска таласократия (морско господство) в Черно, Мраморно и Егейско море преди гръцката колонизация.

Хипотетично може да се допусне, че Езоп е бил моряк и като такъв е попаднал в плен и робство на остров Самос. Да се търсят тракийски „следи“ в неговите басни е рисковано, но все пак те много повече отразяват всекидневния живот и бит на траките, отколкото на гражданите на античните гръцки градове държави.


В категории: История , Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки