Точно в 13,00 часа на 6 ноември Българската народна банка официално отне лиценза на Корпоративна търговска банка АД (КТБ).
БНБ е поискала от съда да открие производство по несъстоятелност, като надзорът започва и подготвителни действия за назначаването на синдик в институцията. Докато това стане обаче, квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчев ще продължат да упражняват правомощията си, заявяват от централната банка.
Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) ще бъде уведомен за подаденото искане с цел извършване на подготвителни действия за назначаване на синдик.
Капиталът на КТБ е отрицателен - в размер на минус 3,745 млрд. лв. Това е достатъчно основание да се приеме, че банката не отговаря на нормативните капиталови изисквания и, съгласно Закона за кредитните институции (ЗКИ), БНБ задължително трябва да започне процедура по отнемане на лиценза. Основната причина е неплатежоспособност на финансовата институция.
По-рано на същата дата от централната банка обясниха, че през март тази година подуправителят на БНБ Цветан Гунев е дал разрешение за увеличаване на капитала на КТБ с 35 милиона евро чрез схема от дружества. На практика той е разрешил на затворената банка да финансира сама себе си.
Съгласно Закона за кредитните институции, магистратите следва да образуват дело за несъстоятелност още в деня на отнемането на лиценза. В делото участват БНБ, ФГВБ и банката, която се представлява от квесторите или от упълномощени от тях лица. Решение на магистратите трябва да има в седемдневен срок след заседанието.
По сега действащия ЗКИ, изплащането на гарантираните депозити в размер до 196 000 лв. започва най-късно до 20 работни дни от отнемането на лиценза на банката. Този срок може да бъде удължен с още десет работни дни при изключителни обстоятелства.
Съгласно данните на одита на БНБ, общата сумата на защитените от държавата депозити е около 3,6 млрд. лв., налични в КТБ, и около 55 млн. лв. в свързаната банка ТБ „Виктория“.