В трезора на археологическата експозиция гостуват златната маска от могилата Светицата край Казанлък и Боровското съкровище от Русе
Автор: Десант
За поредна година РИМ – Бургас се присъединява към инициативата „Нощ на музеите“. Тази година тя ще се състои на 17 май, събота, от 18:00 ч. до полунощ.
Археологическата експозиция ще бъде домакин на три гостуващи изложби. Две от тях илюстрират значимостта на наследството от тракийската култура.
Златната маска и пръстен от фонда на Исторически музей „Искра“ – Казанлък са открити в могила Светица, в Казанлъшката долина – знаково място за тракийската древност. Маската е най-впечатляващата находка от богато погребение на войн-аристократ, принадлежащ към най-висшите социални слоеве в Тракия.
Гробното съоръжение и инвентарът в могилата свидетелстват за съществуването на политическо ядро от началото на V в. пр. Хр., намирало се в тази част от територията на съвременна България. В Зала-трезор ще бъдат показани златни копия на находките.
Копието на Боровското съкровище пристига от РИМ – Русе. Резултатите от археологическите проучвания в западната част на Русенска област доказват наличието на значим племенен център през IV- III в. пр. Хр. на едно от гетските племена, обитавало района между реките Русенски Лом и Янтра. Южно от град Борово, намиращ се на 50 км. югозападно от Русе, са разположени девет надгробни могили, шест от които са проучени. Откритото случайно съкровище, представлява ритуален сервиз за царско пишество.
Петте съда са от сребро с позлата. Важно е да подчертаем, че надписите върху тях свидетелстват за това, че сервизът е дар за местен гетски династ от одриския владетел Котис I (384-360 г.). Трите ритона от съкровището с протомета на сфинкс, кон и бик, са признати за най-красивите тракийски ритони, откривани досега.
Подобаващо място в зала-трезор отделяме на представителна изложба от ОКИ „Музеен център“ Созопол. Тя показва малка част от най-голямата в България колекция от луксозна рисувана керамика на древните заселници на Аполония Понтика. Доказателство за такова местно керамично производство са пещите, открити при археологическите проучвания там.