Ловният съвет предлага да се сформира работна група, която да определи най-подходящите локации за изграждане на места за улов на едър дивеч и неговото разселване
Автор: Десант
Ловният съвет към Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) прие резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси и плана за ползване на дивеча за 2025 г. на проведеното първо за тази година заседание.
Анализът на резултатите от таксацията сочи, че при едрия дивеч във всички ловностопански райони се формират дивечови популации, които постепенно нарастват.
Общата численост на благородния елен в държавните ловностопански райони и в ловностопанските райони на ловните дружини е 43 707 броя. В сравнение с миналата година увеличението е с 2 323 бр. или с 5,3%. Запасът от елен лопатар е 13 213 бр., от които в държавните ловностопански райони 7 773 бр. и 5 440 бр. в ловностопанските райони на ловните дружини. В сравнение с миналата година има увеличение на запаса общо с 401 бр. или с 3,0 %.
При сърната той е 147 349 бр., като увеличението с предходната година е с 5 391 бр., или с 3,7% общо за страната.
Увеличение се отчита и при запасите от дребен дивеч.
Момент от заседанието на Ловния съвет. Снимка: ИАГ
Членовете на Ловния съвет приеха таксацията и плана за ползване на дивеча в България през ловен сезон 2025 г. по видове дивеч за всички ловностопански райони. Предстои те да бъдат утвърдени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.
И тази година усилията ще бъдат насочени към упражняване на адекватен и ефективен контрол от страна на стопанисващите дивеча (ДГС, ДЛС и юридически лица), със съдействие на МВР по места срещу бракониерството, извършване на проверки по време на ловните излети за стриктно спазване на ЗЛОД и ППЗЛОД и действащата нормативна база, както и ефективна борба за намаляване числеността на хищниците.
Ловният съвет единодушно взе решение да предложи като консултативен орган на министъра на земеделието и храните да се сформира работна група, която да определи най-подходящите локации за изграждане на места за улов на едър дивеч и неговото разселване. Целта е да се наблегне на запазване на генетичната линия на благородния елен и подобряване на качеството на трофеите на елена лопатар и муфлона.