Огненият отмъстител от Първенец отива в затвора


Огненият отмъстител от Първенец отива в затвора
Полицай води Кунчев (вляво) и Зебеков към съдебната зала
03 Декември 2012, Понеделник


Алкохолният бос Тодор Неделчев бе напът да постави рекорд по брой на поръчани палежи

Автор: Камен Христов

Един зловещ огнен сценарий приключи с възмездие за главния герой, който тези дни се сдоби с осъдителна присъда и ще се оттегли на заслужена „почивка“ в затвора за цели 5 години. Няколко села в полите на Родопите вече могат да си отдъхнат, след две годишен тормоз над десетки местни жители. Автомобили, частни вили, къщи, стопански постройки горяха като факли, а дълго време извършителят се водеше „неизвестен“.

На пръв поглед между жертвите нямаше никаква връзка. Сред тях има митничарка, механизатор, бивш следовател, работници, един полицай. Впоследствие се оказа, че всички те по някакъв начин са свързани със собственика на алкохолната фабрика в с. Първенец  Тодор Неделчев.
Ефективната присъда бе произнесена от състав на Пловдивски окръжен съд. Наказани са още двама души, които са изпълнявали палежите, поръчвани от алкохолния бос. Георги Кунчев (25 г.) и 36-годишният Димитър Зебеков получиха по 4,5 г. затвор.
Кой е Тодор Неделчев?

Смятан е за един от най-влиятелните бизнесмени в с. Първенец, Пловдивско. Звездата му изгрява в началото на прехода, покрай баща му Стоян, който пък натрупва първоначалния си капитал от отглеждане на гъби и цветя. Старият Неделчев оставя на синовете си земеделски земи и крупна сума пари, която те умножават чрез бързи сделки със спирт. В края на 90-те младите Неделчеви купуват стопанския двор в селото и построяват алкохолната фабрика „Джиро трейд” с капацитет 1,5 млн. литра. Тодор се регистрира като земеделски производител, отваря фирма за производство и търговия със спиртни напитки, оглавява футболния клуб в Първенец, става член и на регионалната лозаро-винарска камара "Тракия". Каквото и да прави обачи, славата му се свързва единствено с това, че произвежда евтин алкохол.

Цветущият му възход приключва преди 3 г., когато „Джиро трейд” е глобена от митниците с 45 000 лева. Почти по същото време, заради серия нарушения, алкохолната фабрика остава без лиценз за производство и търговия. Служители на БОП атакуват базата и конфискуват 1,42 т ракия, водка, мента и мастика в пластмасови туби.  
През ноември 2010 г. пък митничари изземат 33 тона вино и спират 9 инсталации за производство. Дължимите към държавата акцизи в онзи момент възлизат на около 180 000 лв. Спирането на избата изнервя Неделчев до краен предел. Затова решава да мъсти наред.

В списъка на жертвите му са бивши работници, напуснали спиртоварната, хора, с които е имал общ бизнес или по някакви причини са се спречквали с него.
„Беше много мнителен, непрекъснато смяташе, че подчинените му го мамят и крадат. Затова обвиняваше хората, че са виновни за краха на бизнеса му”, разказват приближени до Неделчев. За по-удобно той си записвал имената на набелязаните жертви в черен тефтер за мръсни поръчки.

Там имало информация за регистрационните номера на колите, адресите, на които се паркират, къде се намират имотите, набелязани за опожаряване. Злокобният бележник бил намерен от разследващите, които се заели с разплитането на истината около мистериозните палежи. Най-напред Неделчев потърсил помощ при свой приятел от детските години, който току-що излязъл от затвора. Човекът не се ангажирал с черната работа и алкохолният бос вербувал бившите си работници Георги Кунчев и Димитър Зебеков.

Изглежда и двамата имали финансови трудности – често ходели при предишния си работодател и искали пари назаем. Неделчев лесно ги уговорил да палят,  обещал им по 100-150 лева за всяка изпълнена поръчка. Предоставил им кола, с която да се придвижват. Инструктирал ги откъде да зареждат туби с гориво. Поръчал колите да се заливат от няколко места и да се палят с кибрит или хартия. Празните туби трябвало да се унищожават.  Най-напред пострадала Мария Говедарова, главен инспектор в "Последващ контрол" на пловдивската митница. Жената съставила на винарската изба няколко наказателни постановления. Заради това на 25 октомври 2010 г. лумнал семейният й опел, паркиран до блока й в пловдивския жк „Тракия”.  При палежа пострадали други 2 коли - фолксваген и мазда .

За втора жертва бил посочен бившият механизатор Асен Шопкин от Брестовица. През 2006 г. той решил да напусне фирмата на Тодор Неделчев и да отглежда свои лозя. „Ти си предател!”, обвинил го алкохолният бос. Така в черния тефтер попаднали аудито и къщата на Шопкин.
След него Неделчев и компания опожарили колата на бившия следовател Чавдар Димитров от Първенец. През 90-те години той помогнал при стартирането на бизнеса на Тодор. „Запознавах го с председатели на кооперации, за да може да изкупува евтино грозде”, разказва той. Но после се дистанцирал.

Кирил Янчев пък пострадал по други причини. Човекът е най-обикновен работник, но Неделчев го обвинил, че краде и първо го изхвърлил от работа, после пратил хората си да драснат клечката и на неговия автомобил.
Отмъстителят от Първенец не подминал и бившата си главна счетоводителка Катя Петковска. Полицията влезе в дирите на подпалвачите случайно, след ареста на Зебеков. Престъпникът бе задържан за кражба на кола и искан откуп. По време на разпитите той споделил и за палежите в пловдивските села.



В началото на годината алкохолният бос катастрофира самостоятелно с джипа си „Нисан Навара”, но му се размина без наранявания Тодор Неделчев (в средата) решил да отмъщава на целия свят чрез палежи

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки