Майсторът на поетичното слово Паруш Парушев ще представи в Бургас своята най-нова книга – „Привечер“


Майсторът на поетичното слово Паруш Парушев ще представи в Бургас своята най-нова книга – „Привечер“
09 Май 2025, Петък


Именно в морския град поетът завършва средното си образование и публикува първите си стихове

Автор: Десант

Поетът Паруш Парушев ще представи на 15 май от 18:30 ч. в зала „Георги Баев“ на Културен център „Морско казино“ в Бургас своята най-нова книга – „Привечер“. В морския град поетът завършва средното си образование и публикува първите си стихове.

Ето какво пише за него и новата му антология литературният критик Панко Анчев:

„Едва ли има поет, роден или живеещ в Бургас, който да не пише за морето и за своя град. На в никой друг български град на морето не са посвещавани толкова стихотворения и поеми. И никъде българското море не е било толкова възпявано и обичано, колкото в Бургас.

Поетите са тези, които създават атмосферата в един град и образуват духовната му общност, която да възпира посредствеността, неграмотността, завистта и дори всемогъщото зло. През 60-те години на ХХ век в Бургас се роди такава общност и тя определи мястото на града и на морето в естетическия български свят. 

Един от най-значимите, характерни и вдъхновени представители на тази история, който обаче най-малко е шумял и напомнял за себе си, а и може би най-малко са го хвалили и са потвърждавали заслугите му за българската литература, е Паруш Парушев.

Вероятно причината е както в неговата скромност и непоносимост към шума около името му, така и в особената и неповторима любов на истински поет към морето и родния град. Затова и неговите думи са по-различни от думите на останалите прославени творци на града. Те звучат по-тихо и затова читатели и критици се заслушват повече в другите, а неговите пропускат без да искат.

Идва обаче време и литературните явления, факти и имена се пренареждат, озвучават се по друг начин и придобиват истинските стойности, които никой не е в състояние да оспори или поправи.

Поетът обича по природа своя град и своето море, принадлежи им изцяло и изразява своята почит и любов към тях чрез вдъхновеното от тях слово.

Паруш Парушев също е в тази първопричина, в която са поетите на Бургас. Но големият му талант придава на гласа и думите му особено окраска, смисъл, вдъхновение, каквито неговите връстници не притежават.

Това обаче е тежка участ, защото изисква много старателна, вдъхновена и продължителна работа, докато този глас укрепне и зазвучи неповторимо и завладяващо. И така гласът да се докаже, че е различен и хората да могат да го различават наистина. А не да го оприличават на нечии други гласове и по сходствата му с тях да го оценяват и възприемат.

Как е ставало това, можем да проследим по тази забележителна книга с избрани творби с красивото и просто заглавие „Привечер“, илюстрирана с репродукции на три великолепни картини на големия художник от Бургас Георги Баев.

„Привечер“ събира почти всички стихотворения на Паруш Парушев, писани по различно време – от най-ранната му младост до зрелите му години. Той я определя като „антология“, понеже не е съвсем обикновено томче с избрани творби, а по-скоро със събрани стихотворения.

Затова тук са включени и творби, които не са за морето и Бургас. Паруш Парушев мисли широко и открива темите си в различни сфери на живота. Впечатляващи са стихотворенията му за любовта и семейството, за творчеството като откровение и друг тип мислене. Мисля че няколкото стихотворения с историческа тематика са едни от най-високите постижения в българската философска поезия. Толкова ярка и дълбока е мисълта в тях, а аналогиите, които можем да изведем от тях със съвременността ни, е впечатляваща.

Този род книги са важни за всеки поет, достигнал до такава възраст, защото не са като механичен сбор, а нови книги с известни стихотворения, които, подредени по определен начин, звучат наистина като нови и изразяват нови за автора идеи. Това е нещо като автопортрет на художник, който рисува себе си не за да съхранява образа си или да се направи известен сред публиката си, а защото със собствения си образ ще добави нещо много важно към цялото си творчество.                           

Морето в поезията обикновено е символ на безкрая, далечното пътуване, необятния свят и красотата на вечността. Но така го изобразяват тези, които живеят далеч от него и го виждат веднъж в годината и от плажа. Истинското море на тези, които живеят на неговия бряг, е дълбоко преживяване на вечността, осмислянето ѝ чрез далечното, което съдържа в себе си водната шир.

Пред себе си поетът вижда не само това, което е пред очите му, а много повече могъщата стихия, която е в дълбочината на водата, във вълните, които са много повече от вода, в неговия шум, чиято тайнственост те кара да трепериш и да се молиш на Вседържителя да ти даде някаква опора – невидима и духовна, за да станеш част от това безсмъртие, което я  вцепенява.

Морето за живеещия край него е трудът на много хора, които са техни близки, приятели, роднини. То е в пристанището като поле на труда и приют на дошли от далеко хора – пак на труда и изпитанията.

В крайна сметка сам не знаеш какво е морето и какъв е неговия живот, проявяващ се във видимото надигане на водата или в нейното кротко съществуване. Но това не е плажът, не е туризмът.

И все пак, морето е свят, история, въплътено време. То е онова всичко, което само хората живеещи на неговия бряг знаят какво е. Макар не винаги да умеят да го определят точно.

Затова и привидно спокойната, кротка дори поезия на Паруш Парушев е титанично напрегната, задъхваща се от вълнение и изпълнена с преклонение и благодарност, че лирическият персонаж има щастието да живее в духа на морето.

Тази поезия е драматична до крайност, а не е романтична – макар при първия ѝ прочит да звучи романтично-лирично. Не, тук е разположено цялото мироздание, а то е прекалено голямо и всемогъщо, за да бъде означавано с думи на чувства и симпатия.

Морето е една тайна, която често се профанира, когато човек го олицетворява в плажа и топлината на слънцето. То идва пред очите ни като последно преживяване на стихията. Понякога е кротко, а друг път гневно и бурно. Но навътре в безкрая то диша, гневи се или е снизходително към човешките амбиции да го укроти, подчини и използва.

Морето е жив организъм и по това, което виждаме от брега, трябва да можем да разбираме думите, които ни казва открито или с метафори и символи, с притчи и истории. Колкото поетът е по-сроден с него, толкова по-навътре в тези думи ще навлезе и ще може да намери свои думи, за да опише и изрази духа на морето.

Ето, тази книга ни среща с поет, който притежава тези умения и поезията му е не само вдъхновена, но и много съдържателна, смислена, проникновена. Авторът ѝ е поет от висок ранг, майстор на словото, човек умен и съкровен.“


В категории: Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки