Учен открива, че образът й често се съпровожда със зигзагообразна тъмна ивица на гърба, сходна със струпването на прах в центъра на нашата галактика, известно като Големият разлом
Автор: Десант
Епоси за древноегипетската богиня на небето Нут, намерени в гробници на 5 хиляди години, може да се окажат свързани с особености на Млечния път.
Астрофизикът д-р Ор Граур е анализирал стотици изображения на богинята и това, което привлякло вниманието му е, че образът й винаги се съпровожда със зигзагообразна тъмна ивица на гърба, сходна със струпването на прах в центъра на нашата галактика, известно като Големият разлом.
Нут е представяна като жена, обсипана със звезди. Нейният брат Геб олицетворява Земята и се намира под сестра си. Тя е играла важна роля в защитата на света от застрашаващите го води на бездната Нун. Книгата на Нут гласи, че тази богиня всеки ден ражзала слънцето, а вечер го поглъщала.
Граур изследвал 555 изображения на богинята върху саркофази. В гробницата на жрицата Неситауджатахет, Нут е изобразена с вълнообразна черна линия, разделяща тялото й. По мнението на изследователя, именно тази линия би могла да е символ на прашната ивица в Млечния път. Той смята, че самата богиня не е отъждествявана с галактиката, но е представена като платно за различни небесни тела.
Древноегипетското название на Млечния път е звучало като „Извиващият се воден път“, което отразява възприемането му в други култури, включително и в някои индийски племена.