Загубилият делото плаща разноските


Загубилият делото плаща разноските
03 Ноември 2011, Четвъртък


Осъдена съм от районен съд да заплатя на лицето А. 500 лева за адвокатски разноски и 60 лева в полза на съда за разходи по делото.



Обжалвах в Окръжния съд и оттам постановиха да заплатя на лицето А. 250 лева. Платих сумата веднага, но малко след това ми позвъни адвокат, който ми съобщи, че според решението на Районния съд дължа още пари, без да уточни колко. Въпросът ми е, след като дължа 60 лева на съда, защо този юрист настоява да платя на него посочената сума?
Тонка Иванова, Долни Дъбник

Окръжният съд се е произнесъл като второинстанционен и ако решението не подлежи на касационно обжалване, трябва да го изпълните, тъй като то е окончателно. С него втората инстанция ви е осъдила да заплатите на другата страна сумата от 250 лева, което и сте сторили.

Съдът обаче ви е осъдил да заплатите  направените по делото разноски в размер на 60 лева. Това е законосъобразно и е посочено в разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс (ГПК), които изискват при водене на делото да се събират разноски за производството ( чл. 71, ал.1 от ГПК).
Правилата относно присъждането на разноските са уредени детайлно в чл. 78 от ГПК:

Заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за адвокат, ако е имал такъв, се заплащат от ответника съразмерно с уважената част от иска, какъвто е конкретния случай.  Ако ответникът с поведението си не е дал повод за завеждане на делото и ако признае иска, разноските се възлагат върху ищеца.

Ответникът също има право да иска заплащане на направените от него разноски, съразмерно с отхвърлената част от иска.
Ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата.

Когато делото е решено в полза на лице, освободено от държавна такса или от разноски по производството, осъденото лице е длъжно да заплати всички дължащи се такси и разноски. Съответните суми се присъждат в полза на съда.

Ако претенцията на лицето, което е получило правна помощ, бъде уважена, изплатеното адвокатско възнаграждение се присъжда в полза на Националното бюро за правна помощ, съразмерно с уважената част от иска. В случаите на осъдително решение лицето, получило правна помощ, дължи разноски съразмерно с отхвърлената част от иска.

При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца. Разноските по производството и по спогодбата остават върху страните, както са ги направили, ако не е уговорено друго. 

Когато в делото участва като страна прокурорът, дължащите се разноски се присъждат на държавата или се заплащат от нея.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки