Честванията ще се проведат по традиция в подножието на историческия връх Бузлуджа, който от 1942 г. с указ на цар Борис III носи официално името на войводата
Автор: Десант
На 19 юли тази година Казанлък и гости от цяла България ще почетем подвига на Хаджи Димитър и неговите 26 четници. Това съобщи директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.
Честванията ще се проведат по традиция в подножието на историческия връх Бузлуджа, който от 1942 г. с указ на цар Борис III носи официалното име връх Хаджи Димитър.
Д-р Маринов показа безценни реликви в казанлъшкия музей – сред първите експонати, съхранявани там повече от век. Сред тях е знамето, с което през 1885 г. казанлъчани изкачват историческия връх Бузлуджа, за да отдадат почит на героите.
„Хаджидимитровата чета е най-доброто бойно формирование от времето на Възраждането“, заяви д-р Маринов. По думите му, дори османските противници са били впечатлени от бойните умения и тактическата подготовка на четниците.
Историците припомнят, че четата не е просто разбита – тя е унищожена до последния човек. От 128 души – около 90 загиват, а останалите са пленени и екзекутирани. Д-р Маринов определя това като феномен в нашата история.
Първото организирано поклонение се състои само пет години след Освобождението — през 1883 г., по инициатива на славната дружина „Искра“. В това първо събиране участват около 300 души. Още през 1885 г. броят на поклонниците достига четирицифрено число.
Особено вълнуващо е отбелязването на 30-годишнината, когато връх Бузлуджа събира множество опълченци. Сред тях е и Христо Македонски — един от малкото оцелели от последното сражение при Бузлуджа, чиято памет и разкази се превръщат в жив мост между историята и съвремието.
Тогава се поставя началото на едно всенародно поклонение, което с годините се утвърждава като традиция. От 1924 г., с решение на Министерския съвет, официално е обявен Денят на народните будители – 1 ноември. Всяка голяма община, водена от традицията и местната памет, постепенно утвърждава и свои собствени дати, свързани с будителството.
По данни на Министерството на просветата, Казанлък има два местни дни за почит – този, посветен на Одринската епопея, и денят на поклонение пред Хаджи Димитър и неговата чета.
Съществува и един интересен феномен в народната памет – десетилетия наред хората отказват да приемат смъртта на Хаджи Димитър. Още Христо Ботев споменава, че в Бесарабия през 1872 г. му разказали, че някой го е видял жив. Подобни свидетелства съществуват и от райони като Тракия, Пловдивско, Старозагорско и Ямболско.
Други ценни реликви, съхранявани Историческият музей в Казанлък, показа д-р Маринов. Вещите са принадлежали на най-младия четник от Хаджи-Димитровата чета – Христо Патрев от град Шипка. През 1868 г. той попада в плен, но поради малолетието си е осъден на доживотен затвор, от който успява да избяга. Намира смъртта си малко след Априлското въстание.