Как в Казанлък ще почетат подвига на Хаджи Димитър


Как в Казанлък ще почетат подвига на Хаджи Димитър
04 Юли 2025, Петък


​Честванията ще се проведат по традиция в подножието на историческия връх Бузлуджа, който от 1942 г. с указ на цар Борис III носи официално името на войводата

Автор: Десант

На 19 юли тази година Казанлък и гости от цяла България ще почетем подвига на Хаджи Димитър и неговите 26 четници. Това съобщи директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.

Честванията ще се проведат по традиция в подножието на историческия връх Бузлуджа, който от 1942 г. с указ на цар Борис III носи официалното име връх Хаджи Димитър.

Д-р Маринов показа безценни реликви в казанлъшкия музей – сред първите експонати, съхранявани там повече от век. Сред тях е знамето, с което през 1885 г. казанлъчани изкачват историческия връх Бузлуджа, за да отдадат почит на героите.

„Хаджидимитровата чета е най-доброто бойно формирование от времето на Възраждането“, заяви д-р Маринов. По думите му, дори османските противници са били впечатлени от бойните умения и тактическата подготовка на четниците.

Историците припомнят, че четата не е просто разбита – тя е унищожена до последния човек. От 128 души – около 90 загиват, а останалите са пленени и екзекутирани. Д-р Маринов определя това като феномен в нашата история.

Първото организирано поклонение се състои само пет години след Освобождението — през 1883 г., по инициатива на славната дружина „Искра“. В това първо събиране участват около 300 души. Още през 1885 г. броят на поклонниците достига четирицифрено число.

Особено вълнуващо е отбелязването на 30-годишнината, когато връх Бузлуджа събира множество опълченци. Сред тях е и Христо Македонски — един от малкото оцелели от последното сражение при Бузлуджа, чиято памет и разкази се превръщат в жив мост между историята и съвремието.

Тогава се поставя началото на едно всенародно поклонение, което с годините се утвърждава като традиция. От 1924 г., с решение на Министерския съвет, официално е обявен Денят на народните будители – 1 ноември. Всяка голяма община, водена от традицията и местната памет, постепенно утвърждава и свои собствени дати, свързани с будителството.

По данни на Министерството на просветата, Казанлък има два местни дни за почит – този, посветен на Одринската епопея, и денят на поклонение пред Хаджи Димитър и неговата чета.

Съществува и един интересен феномен в народната памет – десетилетия наред хората отказват да приемат смъртта на Хаджи Димитър. Още Христо Ботев споменава, че в Бесарабия през 1872 г. му разказали, че някой го е видял жив. Подобни свидетелства съществуват и от райони като Тракия, Пловдивско, Старозагорско и Ямболско.

Други ценни реликви, съхранявани Историческият музей в Казанлък, показа д-р Маринов. Вещите са принадлежали на най-младия четник от Хаджи-Димитровата чета – Христо Патрев от град Шипка. През 1868 г. той попада в плен, но поради малолетието си е осъден на доживотен затвор, от който успява да избяга. Намира смъртта си малко след Априлското въстание.

Източник: kazanlak.com 


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки