Един от експонатите е принадлежал на инж. Владимир Велков, изработил първия в света проект на бързоходен кораб за туристически и търговски транспорт по река Дунав
Автор: Десант
„Человек може да пише без перо" - под това заглавие Регионалният исторически музей в Шумен подреди изложба, която представя колекция пишещи машини от фонда на институцията. Експонатите са предлагани на шуменския пазар през ХХ в. и използвани от наши съграждани преди настъпването на компютърната ера.
Един от най-старите пишещи машини в експозицията е Adler 7, произведена в началото на ХХ в. и използвана от Еньо Марковски по време на адвокатската му практика в родния Шумен.
Изключително интересна е пишещата машина Mignon, произведена от немската компания AEG през 1923 г., принадлежала на инженер-изобретателя Владимир Велков, изработил първия в света проект на бързоходен кораб за туристически и търговски транспорт по река Дунав.
В експозицията присъства и пишещата машината Torpedo от 30-те години на ХХ в., използвана в редакцията на вестник „Шуменска заря". Ценен екземпляр за колекцията е и пишещата машина с марка Groma на известния не само в Града под Илчов баир художник Владимир Вичев.
Големите български литератори Тончо Жечев и Иван Пейчев също присъстват във временната изложба със своите пишещи машини – Erika – последната, на която е творил авторът на „Българският Великден или страстите български".
Експонирани са още и пишещи машини с марките Continental, Concordia, Triumph, Olympia, Urania, Robotron, Underwood и др.
Родното производство е представено от популярната марка "Марица – 41" и пътнически модел "Марица - 11".
Любопитна информация за качествата на пишещите машини, предлагани на шуменския пазар, разкриват публикуваните реклами в шуменските вестници, приканващи гражданите да се сдобият с „последна дума на машинната техника".