НС трябваше да приеме Закон за космическата дейност
01 Август 2014, Петък
Автор: Яна Славянска
Заради скоропостижното фиаско на 42-то Народно събрание в пленарна зала така и не можаха да влязат за разглеждане доста законопроекти, включително и такива за ратифициране на различни документи, протоколи и споразумения на Европейския съюз.
Най-забавното от всички предложения е последното, което е входирано с дата 31 юли – в деня, когато на практика този парламент направи последната си крачка към влизане в историята. Става въпрос за сътворения от червения депутат Мартин Захариев... Закон за космическата дейност!
Той, както се отбелязва в проекта му, „урежда дейностите по изстрелване, летателната експлоатация, насочването и приземяването на космически обекти, извършвани от територията на българската държава или от пространствата, поставени под юрисдикцията на българската държава, или извършвани от български физически и юридически лица, както и всички други дейности, свързани с научното изследване и използването на космическото пространство“.
Както се казва – всичката Мара втасала, та тръгна да завладява и вселенските ширини!
Още по-недоумяващо е как една от благородните цели на този нормативен акт е да се гарантира... „животът и здравето на населението и опазването на околната среда“?!
Горе-долу чл. 10. от законопроекта хвърля някакъв лъч светлина върху тази мистерия. Той гласи: „Операторът (това, апропо, е „всяко лице, желаещо да извършва дейности по изстрелване, летателна експлоатация и насочване на космически обекти в обхвата на този закон – интересно защо не в обхвата на космоса, б. а.) е длъжен да информира незабавно министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията за всяка неизправност или аномалия на космическия обект, която може да доведе до опасност за хора и имущество, намиращи се на земята или в космическото пространство“.
Може би тук става въпрос за аварийно приземяване на метеорит или, недай си Боже, на НЛО в нечий селски двор, докато стопаните му си правят барбекю на открито, да речем?! Не става много ясно.
Но пък що се отнася до санкциите – те са кристално ясни. Внимавай, народе – който експлоатира и/или изстрелва космически обект, без да има необходимите разрешения ще се наказва с глоба от 10 000 до 100 000 лева, а при повторно нарушение ще отнесе от 50 000 до 500 000 лева.
Добре, че понякога народното ни събрание се случва и да не работи.