Европа критикува България заради скандални концесии


Европа критикува България заради скандални концесии
Златна мина край Челопеч носи на „Дънди прешъс“ милиардни печалби, а дохода за българската държава е само един процент от добива
25 Октомври 2013, Петък


Полски представител в ЕП сигнализира за редица злоупотреби на канадската компания „Дънди Прешъс“ и родната „Елаците-Мед“, които добиват злато у нас

Автор: Янко Георгиев

Международният имидж на страната ни многократно е поставян под съмнение заради чужди фирми, които експлоатират природните ни богатства. Тази тема отново стана актуална на 22 октомври, когато полският евродепутат Тадеуш Цимански алармира Европейския парламент за редица злоупотреби при отдаването на концесии на територията на България. Той каза във висшия законодателен орган на Европейския съюз следното: „Концесии в България се отдават по много съмнителни схеми.

Там концесионни договори сключват или българи, подставени лица на олигархични структури, близки до управляващите, или компании от страни извън ЕС, обикновено австралийски и канадски фирми. Това корумпирано поведение на правителствата в България е в дълбок разрез с основната идея на ЕС - свободният вътрешен пазар.” Цимански обърна внимание върху факта, че европейските компании са изключително притеснени, защото се чувстват дискриминирани в страната ни.

Той обясни, че има много жалби в европейските институции срещу престъпното поведение на концесионери от страни извън ЕС в България: „Явно в тези страни не се гарантират високи стандарти, каквито са наложени повсеместно в ЕС”. В края на своето изказване полякът призова за незабавна проверка от страна на Брюксел по две от най-скандалните концесии, които са особено притеснителни и се налага да бъдат проверени спешно.

„Трябва моментално да бъдат ревизирани концесиите за добив на злато на канадската компания „Дънди Прешъс металс“ в Челопеч и Крумовград и концесията на „Елаците-Мед” АД за добив на златосъдържащи руди от едноименното софийско находище.
Вследствие от последната престъпна концесия са унищожени незаконно над 800 декара гори, прогонени са дивите обитатели и е заплашен животът и здравето на хората.”
30-годишната концесия на „Дънди Прешъс“ се превърна в символ на това как чужди компании източват българските подземни богатства под благосклонния поглед на няколко правителства.

Канадците дават на държавата едва 1,5 процента от придобития материал според скандалния договор, подписан през 2000 г. от кабинета на Иван Костов.
Мината край Челопеч е едно от най-големите златни находища в Европа и най-голяма действаща златна мина на Балканите. Концесионната такса за разработването на ценния метал, платена през 2012 г., възлиза на 6851261 лева: нищожна величина предвид финансовите резултати на компанията, възлищи на милиарди.
Години наред отровите, които се отделят при добива, буквално „изтичат“ към половин България, понесени от мъртвите води на местните потоци, в които се заустват наситените с опасни тежки метали отпадъци.

Вливайки се в близката река Тополница, те попадат в построения по нейното поречие едноименен язовир, който напоява почти цялото Пазарджишко поле. Токсините, пропътували около 80 км до неговата „чаша“, оттам достигат и до река Марица, забърквайки смъртоносен коктейл от арсен, кадмий и олово – в пъти над допустимите граници, който се разрежда в нейните води.

Откакто са започнали да добиват злато, канадците тероризират редовно и жителите на квартал „Горна махала“ в Челопеч, като подлагат домовете им на последиците на опасните вибрации от взривните работи и вредните газове, излизащи от подземния рудник.
„Дъндни Прешъс“ е сложила ръка и на златното находище „Хан Крум“ край Крумовград.

Наситеният на подземни богатства хълм Ада тепе е обект на апетитите на канадците от 2003 г, когато правителството на НДСВ им дава концесията за смешните 15 милиона долара. Според експертите от находището могат да се добият над 30 тона благороден метал с най-високо качество.
Съгласно подписания с канадците договор, за нашата страна ще остават... 0,75 % от добитото от недрата й злато.

След дълги съдебни битки, в които жителите на Крумовград и еколози се бориха с „Дънди Прешъс“, магистратите от Върховния административен съд през май тази година дадоха зелена светлина на проекта.
Опасностите от него са твърде много за мизерната концесионна такса – замърсяване на водните ресурси в региона, отравяне на Крумовград и близките селища с арсен при взривните работи в мината, унищожаване на многобройните археологически паметници в региона и ликвидиране на туризма в този край на Родопите.

България не е единствената държава, която е имала проблеми с „Дънди Прешъс“. През 2011 г. са изгонени от Киргизстан след метеж срещу тамошната им дъщерна компания „Сентера голд“. Десетки хиляди души се вдигат срещу лошите условия на труд в мините и се стига до сериозни сблъсъци, след които концесията им в бившата съветска република е прекратена.

Не по-малко скандален е случаят с „Елаците-Мед“ - собственост на олигарха Цоло Вутов, който е в управата на големите миннопреработвщи компании „Асарел-Медет“ и Пирдопския медодобивен комбинат.
Концесията върху един от най-старите златни рудници в България му е дадена от правителството на Иван Костов през 1999 г. за 17 години. За целия този период държавата е получила около 30 милиона лева, независимо че само за последните пет години „Елаците-Мед“ отчита печалба от един милиард евро.

Въпреки неизгодния договор, той е продължен от кабинета на ГЕРБ през ноември 2012 г. за още десет години. Концесионната такса обаче остава непроменена - тоест по-малко от един процент от прогнозирания добив.
Фирмата на Вутов гръмна в медиите през март тази година, когато еколози разкриха, че притежаваното от нея хвостохранилище край златишкото село Чавдар е напът да предизвика голяма екокатастрофа. Там се съхраняват отпадъците от отработената медна руда от другата компания на олигарха - „ Асарел Медет“.

„Елаците-Мед” АД разширява съоръжението нелегално, без нужните документи и разрешения. Така то навлиза в защитена зона „Средна гора”, част от„Натура 2000“. В резултат на това са напът да бъдат унищожени над 900 декара гори, а фирмата се нарежда сред отровителите на близката река Тополница, наред с „Дънди Прешъс“. Въпреки че няколко природозащитни организации подаваха сигнали до тогавашния герберски министър на околната среда Нона Караджова, реакция от властта по това време нямаше. Надеждите, че тройната коалиция на БСП, ДПС и „Атака” ще се заеме с ново преразглеждане на скандалните сделки, също клонят към нулата.

И след като властимащите в България очевидно не желаят да прекратят криминалните концесии на „Дънди Прешъс“ и Елаците-Мед“, можем само да се надяваме Европейският съюз да намери начин да спре ограбването на своята най-бедна членка.



1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
anonimous
17.03.2016 13:14:59
0
0
няма какво да се коментира:

http://travell.blog.bg/turizam/2012/12/26/chelopech.1035430
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки