Аукцион пусна даже няколко хладни оръжия, всичките с „подписа“ на Апостола
Автор: Севдалина Пенева peneva@desant.net
Няколко „оригинални“ ками с подписа на Васил Левски чакат своя купувач в български сайт за продажба на колекционерски оръжия. Наддаването на единия аукцион даже е стигнало до заветните 60 лева при обявена начална тръжна цена от цели 45 лв.
Описанието на „безценните“ предмети е семпло. Единият продавач с никмейм Diodono например е написал в профила си: камата на Левски, с подписа на Апостола на острието, дължина - 30 см. Толкова. Но пък е приложил няколко снимки за доказателство (сн.1), че няма измама и щедро е обещал да плати разноските по доставката, ако някой се излъже да купи оръжието.
Докато тайнственият Diodono залага на „автентичния“ вид (все пак се е постарал да намери надраскано острие с поочукана дръжка, (сн. 2), друг потребител на аукционния сайт е онагледил предлагания от него предмет за продажба така: „кама с надпис В. Левски“. Наивно, защото ножчето от картинката (сн. 3) изглежда съвсем новичко. Но пък коректно, защото не въвежда в заблуждение така директно като колегата му, цитиран по-горе.
Подобна гавра с историята и с паметта на великия българин е трудна за преглъщане. Още по-шокиращ е фактът, че от близо 400 „виждания“ на аукционите, няма нито един уточняващ коментар, че личните оръжия на Апостола – кама и сабя, се съхраняват в Ловеч, в музей „Васил Левски“ (сн. 4). И нямат нищо общо с бутафорните вещи, обявени за продан.
Ножките, обидно кръстени на Дякона, дори не наподобяват и копията на оригиналната кама, изработени преди три години по поръчка на ВМРО - Благоевград. През ноември 2009 г. воеводите изненадаха световните шампиони Елена Костова (парапланеризъм), Николай Кехайов (таекуон-до) и вицепървенеца на планетата Пламен Кисов (канадска борба) с реплики на прочутото оръжие с автографа на Левски (сн. 5).
Като нищо утре в същия сайт някой безнаказано ще обяви за продан и „кичур от косата“ на Апостола на свободата.
За да предотврати подобни спекулации, „Десант“ публикува пълния списък на достигналите до нас вещи на Васил Левски, както и местата, където тези реликви се съхраняват:
Дяконското кръстче е подарък от вуйчо му архимандрит х. Василий, донесено през 1861г. от Божи гроб. Съхранява се в Националния военно-исторически музей, предадено през 1940г. от племенницата на Апостола София Зидарова.
В НВМИ се пазят още тасче за вода, изработено от мед и калайдисано от вътре и от вън, и револвер “Гасер” М1 със сравнително голям калибър, бърза скорост, малки размери.
Печатничката на Апостола е донесена в България от Ангел Кънчев, пренесена в Ловеч, тя се пази в къщата на Мария и Никола Сиркови.
В 1901г. д-р Петър Стоянов я прибира и предава в музея на читалището, запазена е и днес се намира в музея “Васил Левски”-Ловеч. Там се намира и сабята с дължина 870мм, с дървена ножница с метален обков в горния и долния край. До 1967г. се пази в скривалището на Левски в Троянския манастир, после е предадена в музея, заедно с камата, която Апостола носи през цялото време на движението си из страната.
Косата на Васил Левски Навръх Великден 1864 г. в местността Алтън чаир, в покрайнините на Карлово, той сам отрязва косата си и я дава на майка си със заръка да я пази. Грижливо съхранена от Гина Кунчева и наследниците й, е предадена през 1907г. на министъра на просвещението. Ведомството от своя страна я предоставя на Етнографския музей, а през 1942 г. реликвата става собственост на тогавашния Главен военен музей, днес Национален военно-исторически музей. От 2000г. част от косите на Апостола се съхраняват в мемориален параклис "Всех Святих Болгарских" в музея в Карлово.