Продава се камата на Левски


Продава се камата на Левски
11 Май 2012, Петък


Аукцион пусна даже няколко хладни оръжия, всичките с „подписа“ на Апостола

Автор: Севдалина Пенева peneva@desant.net

Няколко „оригинални“ ками с подписа на Васил Левски чакат своя купувач в български сайт за продажба на колекционерски оръжия. Наддаването на единия аукцион даже е стигнало до заветните 60 лева при обявена начална тръжна цена от цели 45 лв.

Описанието на „безценните“ предмети е семпло. Единият продавач с никмейм Diodono например е написал в профила си: камата на Левски, с подписа на Апостола на острието, дължина - 30 см. Толкова. Но пък е приложил няколко снимки за доказателство (сн.1), че няма измама и щедро е обещал да плати разноските по доставката, ако някой се излъже да купи оръжието.

Докато тайнственият  Diodono залага на „автентичния“ вид (все пак се е постарал да намери надраскано острие с поочукана дръжка, (сн. 2), друг потребител на аукционния сайт е онагледил предлагания от него предмет за продажба така: „кама с надпис В. Левски“. Наивно, защото ножчето от картинката (сн. 3) изглежда съвсем новичко. Но пък коректно, защото не въвежда в заблуждение така директно като колегата му, цитиран по-горе.

Подобна гавра с историята и с паметта на великия българин е трудна за преглъщане. Още по-шокиращ е фактът, че от близо 400 „виждания“ на аукционите, няма нито един уточняващ коментар, че личните оръжия на Апостола – кама и сабя, се съхраняват в Ловеч, в музей „Васил Левски“ (сн. 4). И нямат нищо общо с бутафорните вещи, обявени за продан.

Ножките, обидно кръстени на Дякона, дори не наподобяват и копията на оригиналната кама, изработени преди три години по поръчка на ВМРО - Благоевград. През ноември 2009 г. воеводите изненадаха световните шампиони Елена Костова (парапланеризъм), Николай Кехайов (таекуон-до) и вицепървенеца на планетата Пламен Кисов (канадска борба) с реплики на прочутото оръжие с автографа на Левски (сн. 5).

Като нищо утре в същия сайт някой безнаказано ще обяви за продан и „кичур от косата“ на Апостола на свободата.
За да предотврати подобни спекулации, „Десант“ публикува пълния списък на достигналите до нас вещи на Васил Левски, както и местата, където тези реликви се съхраняват:
Дяконското кръстче е подарък от вуйчо му архимандрит х. Василий, донесено през 1861г. от Божи гроб. Съхранява се в Националния военно-исторически музей, предадено през 1940г. от племенницата на Апостола София Зидарова.

В НВМИ се пазят още тасче за вода, изработено от мед и калайдисано от вътре и от вън, и револвер “Гасер” М1  със сравнително голям калибър, бърза скорост, малки размери.
Печатничката на Апостола е донесена в България от Ангел Кънчев, пренесена в Ловеч, тя се пази в къщата на Мария и Никола Сиркови.

В 1901г. д-р Петър Стоянов я прибира и предава в музея на читалището, запазена е и днес се намира в музея “Васил Левски”-Ловеч. Там се намира и сабята с дължина 870мм, с дървена ножница с метален обков в горния и долния край. До 1967г. се пази в скривалището на Левски в Троянския манастир, после е предадена в музея, заедно с камата, която Апостола носи през цялото време на движението си из страната.



Косата на Васил Левски
Навръх Великден 1864 г. в местността Алтън чаир, в покрайнините на Карлово, той сам отрязва косата си и я дава на майка си със заръка да я пази. Грижливо съхранена от Гина Кунчева и наследниците й, е предадена през 1907г. на министъра на просвещението. Ведомството от своя страна я предоставя на Етнографския музей, а през 1942 г. реликвата става собственост на тогавашния Главен военен музей, днес Национален военно-исторически музей. От 2000г. част от косите на Апостола се съхраняват в мемориален параклис "Всех Святих Болгарских" в музея в Карлово.



Оригиналната кама на Васил Левски се съхранява в музея в Ловеч

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки