Гражданин на Източния блок емигрира в... СССР


Гражданин на Източния блок емигрира в... СССР
Екатерина Фурцева (крайната вдясно) на прием в Министерство на културата по случай Московския кинофестивал през 1961 г. с Юрий Гагарин и италианската актриса Джина Лолобриджида (най-отляво)
14 Декември 2011, Сряда


В продължение на няколко години на най-оживеното кръстовище във Велико Търново, близо до пазара, можеше да се види



възрастен мъж, излязъл като от готически роман с типичен вид на музикант от Века на просвещението – с папионката, с цигулката и с романтичния си репертоар. Казваше се Здравко Каменов.
Беше повече от нестандартен. Беше изключителен.
В цялата 45-годишна история на социалистическия лагер има само един единствен случай гражданин на държава от Източния блок да емигрира... в СССР.

И това е Здравко Каменов.  Трето поколение музикант. Завършва музикалната академия през 1956 година. Ученик на Парашкев Хаджиев и Панчо Владигеров. Още като студент композира песни и симфонии. Предричат му бляскаво бъдеще. През 1965 година след двегодишна кореспонденция с Ирина, дъщеря на професор в Алма Ата, младият и влюбен Здравко решава да сложи в джоба си българската и съветската бюрокрация. Защото брак между него и момичето му е „мисия невъзможна” – българинът e син на „народен враг”.

Предстои турне в Москва на хор „Васил Коларов”, на който Здравко е диригент. Като в класически шпионски роман той унищожава в дома си всяка улика, която може да го свърже с Ирина. Така заминава на турне. В Москва, вечерта преди концерта в хотела българите откриват, че диригентът е изчезнал яко дим. Алармирана е московската милиция.

Със случая е запознат самият шеф на КГБ Владимир Семичастний, известен с нецензурните си оценки на дейците на културата. От София са поискани сведения за изчезналия. Не се установява нищо особено. Здравко е самотник, живее само за музиката, малко темерут. На „Лубянка” решават, че имат работа с истински Джеймс Бонд. Семичастний вижда дори участие в заговор срещу новоизгрелия генсек Брежнев. Вездесъщият КГБ  не открива никаква следа от българина.

Две години по-късно популярното в онова време списание „Българо-съветска дружба” помества статия за Детския симфоничен оркестър на Алма Ата, предизвикващ фурор където и да се появи в съветската страна. Статия като статия, но читател от Велико Търново познава в надвесения над децата рошав диригент съгражданина си Здравко Каменов. Веднага е съобщено в ДС. От там – в КГБ.

Случаят обаче се оказва костелив орех. Детският симфоничен оркестър бил под крилото на министъра на културата на СССР Екатерина Фурцева. Тя не пропускала случай да показва оркестъра на чужденци и да изтъква, че това е уникално явление и то не само за великата държава, а за света.

По това време Семичастний отдавна е аут, на стола му е седнал Юрий Андропов. Създал е Пето управление – ужаса за интелектуалците, и е изградил доктрината „Суха гилотина”. Което означава, че на репресиите е сложен край, набелязаният се обявява за луд и грижовно се откарва в психиатрията. „Класически случай на лудост – казва бъдещият генерален секретар, когато бива запознат със случая на братушката беглец. – Къде се е чуло и видяло от социалистическа държава да се бяга в СССР!”

От белите стени на лудницата Здравко е спасен от Екатерина Фурцева. Чиновничка от българското посолство уведомява министърката. Фурцева зарязва празненство и тутакси отива при любимеца си. Той я посреща с домашна гроздова, собствено производство. Височайшата дама си пада по съдоразширяващото, а като чува и историята му, Здравко окончателно ляга на сърцето й.

И тя влиза в пряк двубой за него с най-големия си враг, дясната ръка на Андропов Виктор Чебриков. Културната министърка спечелва битката и музикантът без паспорт и неговата Ирина без законен брак се настаняват в просторен апартамент в Москва.
Идилията им не трае дълго. След загадъчната смърт на Фурцева през 1974 г., Чербиков, който не забравя пораженията, запретва ръкави за бой с протежето й.

По чудо Здравко се отървава само с изгонване от СССР. Но нищо добро не го чака и в България.

Никой не се интересува от това, че владее руски, френски, немски, италиански и есперанто. Няма място за учител в родния му град. Прехвърлят го като топка от село на село – цели дванадесет за десет години. В тях ръководи музикални школи, възпитава над 2 000 влюбени в музиката деца, написва стотици симфонии и пиеси. Десети ноември не променя с нищо съдбата му.

Мизерната пенсия не стига и за лекарствата. Взема цигулката и се опитва да върне старата слава на уличните музиканти. Кметът демократ издава заповед, с която му се забранява да „загрозява пейзажа”. Крадци тарашат дома му, открадват цигулката. Препатилият музикант намира утеха в съчиняване на църковна музика... и скоро напуска земния свят.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки