История

Най-великата поема на ХХ век Най-великата поема на ХХ век
За такава е обявена „Септември“ на Гео Милев. Тя вдъхновява именити чуждестранни творци. По нея е създадена дори италианска опера Едно от най-величествените и патетични произведения в българската литература е поемата „Септември” на Гео Милев. Заредена с неподправен гняв и трагизъм, тя бележи недостижим връх в българския експресионизъм. Доказателство за мощното й въздействие, което оказва върху четящите я, са многобройните й преводи на близо 30 езика, между които дори японски и китайски. При това на някои от езиците съществуват по няколко варианти на преводи – цели 4 на италиански и испански, 3 на английски и т.н.
прочетено 7494 пъти

Една България – гориста и добре оросявана Една България – гориста и добре оросявана
Преди 50 години През цялата първа седмица на април 1960 г. в. „Труд” проследява на страниците си  посещението на президента на република Индонезия д-р Сукарно, който през същата тази година получава Ленинска награда за мир. От информациите във вестника става ясно, че той е посрещнат на българска земя с многолюдни митинги на българо-индонезийската дружба и безкрайно количество приеми в много градове на страната. Покрай неговото посещение, свенливо е намерил място репортаж за живота и труда на работниците от „Хамбар дере”:
прочетено 3553 пъти

Вицове Вицове
Мъртво море от какво е умряло? Сега те са във ваканция. Ако сте ги изпратили на лагер, ги мислите, ако са останали при вас, сигурно отново се оплаквате, че ви надуват главата и не ви слушат. Нашите деца...Все им се сърдим и караме, все не ни харесва как се развиват и какво вършат, но сме готови да дадем мило и драго за тях. А бисерите, които капят от устата им, докато растат и се развиват, край нямат. Днес се смейте от сърце с вицове за деца:
прочетено 2384 пъти

Хвърковатият гяурин Хвърковатият гяурин
Легендарният войвода Филип Тотю четвърт век всява ужас у турците, спасява живота на Левски и се сродява с Бачо Киро Има личности в националния пантеон на безсмъртните, които придават неповторим  колорит на славната ни история. Една от най-ярките й звезди е Филип Тотю. Безстрашният и неуловим поборник за нашата свобода е толкова силна и самобитна личност, че завинаги е оставил ярка следа в народната памет.
прочетено 9169 пъти

Изчезна барелефа на Филип Тотю Изчезна барелефа на Филип Тотю
Навръх Великден оскверниха къщата-музей на воеводата Филип Тотю във великотърновското село  Вонеща вода. За няколко сребърника изкъртиха медния барелеф на хайдутина, поставен върху стената на кирпичената къща в махалата Гърците, на 2 км от Вонеща вода. Според историческите хроники в тази къщурка преди 180 г. е роден Тодор Тодоров Топалов, записан в българската история със златни букви като Филип Тотю.
прочетено 4667 пъти

Египетските фараони пишели на македонски Египетските фараони пишели на македонски
Нещо повече – научните работници от Скопие „разкриха“ мистерията на йероглифите и кирилицата върху Розетския камък Македонците не се отказват от опитите си да докажат, че македонският език е древен като света. Тези дни пак се зашумя около поредното „неоспоримо доказателство“ за това, което  учените от западната ни съседка откриха в... Розетския камък! преди няколко лета. Акад. Томе Бошевски и проф. Аристотел Тентов от десетина години проучват надписа върху отломъка, намерен в едноименния египетски град, въпреки че е дешифриран от прочутия френски ориенталист и лингвист Жан Франсоа Шамполион още през далечната 1822 г.
прочетено 10902 пъти

Падащи тухли и писмо в бутилка Падащи тухли и писмо в бутилка
Преди 50 години В рубриката си „През нашия поглед” в. „Труд” от 5 април 1960 г. ни запознава с неволите на артистите от театъра в Плевен, чиято сцена е в плачевно състояние: „Да излизаш винаги със страх на сцената, да стъпваш едва ли не на пръсти, за да намалеят до минимум вибрациите, да очакваш всеки миг застрашително наклонената задна стена да рухне върху гърба ти – такова е всекидневието на артистите от Плевенския народен театър.
прочетено 2817 пъти

Великденската картичка Великденската картичка
Писани яйца, пиленца, зайци, агънца и върбови клонки са окрасявали забравените днес пасхални честитки В днешния век на електронната комуникация старите пощенски картички са абсолютно непознати на младата генерация. Съвременното общуване и размяна на честитки по повод на различните празници е тотално дигитализирано и се осъществява чрез есемеси и имейли. Добрата стара картичка е заровена под мухъла на историята и навява носталгични спомени само у по-старото поколение.
прочетено 15137 пъти

Откриваме желязо, по-добро от шведското Откриваме желязо, по-добро от шведското
Преди 50 години Четири години след култовия Априлски пленум у нас цари небивал трудов ентусиазъм. Работническите колективи от цялата страна се надпреварват кой ще произведе повече продукция над плана и ще постигне повече производствени успехи. Така на 26 март 1960 г. в. „Труд” информира, че: „В завод „Сърп и чук” Габрово до сега са предали на търговските предприятия 160 000 чифта обувки от 30 нови модела, в различни цветове, създадени т. г.
прочетено 3505 пъти

Луи Айер даде живота си на България Луи Айер даде живота си на България
Луи Айер донася от сърцето на Европа първите боксови ръкавици у нас, когато този спорт още е бил юмручен бой и загива на фронта като български офицер
прочетено 15557 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки