История

Грешки и заблуди за Караджата и Хаджи Димитър Грешки и заблуди за Караджата и Хаджи Димитър
Двамата именити войводи предвождат всъщност една обединена чета. Все още съществуват спорове  за някои исторически факти, свързани с тях
прочетено 42327 пъти

Архивар-далавераджия и избягал ученик Архивар-далавераджия и избягал ученик
Преди 50 години Още през май 1939 г. в. „Труд“ отпечатва кореспонденция за това, че в русенския завод „Георги Димитров“ системно се работи извънредно. Година след това екип на вестника установява в нова публикация, че положението не се е променило: „Ние – казва началникът на чистачното отделение Любен Николов, на когото вече са съставили няколко акта,  – не задължаваме хората да идват в неделя, казваме им – който желае, той да дойде. - Е, да, така е – оплакват се работниците. - Тъй ти го казва, че не можеш да не дойдеш. Щом началникът те вика, къде ще мърдаш!
прочетено 3130 пъти

Отбелязваме турския геноцид над българите Отбелязваме турския геноцид над българите
За първи път у нас ще бъде отбелязан Денят на турския геноцид над българския народ. Това ще се случи на 17 май в Бургас, благодарение на местните патриоти от общинския съвет. При обсъждането на бюджета за 2010 г. обаче се разбра, че датата не е включена в културната програма на общината и не са отделени средства за нея, въпреки решението на местния парламент от миналата година. Делян Иванов от групата на Независимите поиска това да бъде поправено, но управляващото мнозинство на ГЕРБ и „Атака“ по неясни причини отхвърли предложението му.
прочетено 2734 пъти

Един завет... Един завет...
Офицер-ветеран събра своите хористи за патриотичен спомен Как е възможно през една от най-мрачните години на прехода, 1997- ма, пенсиониран офицер-герой от Втората световна война да събере около себе си съмишленици и да направи...певчески хор. Представяте ли си възрастни жени и мъже, водени само и единствено от любов към патриотичната песен, да се съгласят с него и да репетират две години, само за да покажат на Бургас, че още ги бива, че са живи, както никога досега и искат да им припомнят, че всичко, за което са живяли, не е напусто и не е безмислено?
прочетено 3294 пъти

Изглежда сме предадени от София Изглежда сме предадени от София
Тези съмнения спохождат Гоце Делчев мигове преди да бъде повален от куршум, изстрелян от турска потеря, предвождана от негов съученик Наследникът на делото и идеите на Левски Гоце Делчев остава в историята като Апостола на свободата в Македония и Одринско. На 4 май (21 април по стар стил)  отбелязваме една скръбна дата – 107 години от неговата драматична смърт, застигнала го по време на най-трескавата подготовка за всеобщо въстание, наречено по-късно Илинденско-Преображенско.
прочетено 7617 пъти

Атентатът в „Св. Неделя“ – дело на умопомрачение Атентатът в „Св. Неделя“ – дело на умопомрачение
Убити са около 160 души и ранени 500, някои от които впоследствие умират. Сред жертвите има жени, деца, 12 генерали, 8 полковници...
прочетено 14848 пъти

Поклон пред славните ни воини Поклон пред славните ни воини
130 години вече отбелязваме на 6 май Деня на храброста, който се чества още от деня на създаването на Българската армия. Неслучайно по-късно двата празника се обединяват. И тази година пред Паметника на българския воин в Бургас бяха поднесени много венци и цветя в знак на признателност и поклон пред героичните и славни дела на българска войска, записала множество чутовни подвизи и победи в многовековната ни история. Венци поднесоха и представители на в. „Десант“, телевизия „СКАТ“ и групата на Независимите в бургаския общински съвет.
прочетено 2145 пъти

„Братя, спасете България” „Братя, спасете България”
Тези думи изрича преди обесването си Георги Дражев – един от ямболските съзаклятници от героичната Априлска епопея Ямболският Петров ден започна още в утрото на 3 май 1876 г. С лъвски знаци по калпаците, с кръстачни ширити по гърдите, с пушки, пищови, саби и знамена, съзаклятниците отиваха към Куш Бунар в Сливенския балкан, където ги чакаха апостолите на въстанието Иларион Драгостинов, Георги Обретенов и Стоил войвода.
прочетено 4947 пъти

Истински Цирк „Буш” на наша сцена Истински Цирк „Буш” на наша сцена
Преди 50 години На 23 април 1960 г. в. „Труд” отразява на първата си страница като многозначително събитие  гастрола на цирк „Буш” в София: „Снощи гостуващият у нас държавен източногермански цирк „Буш” изнесе първо представление в столицата. Той е един от най-старите европейски циркове и световно известен с дресурата на животни – слонове, лъвове. В състава му участват 120 артисти и 200 животни. Цирк „Буш” пристигна в нашата страна на 25 март т. г. и досега показа своето изкуство в Пловдив”.
прочетено 7694 пъти

Поморийските лозя са на 200 века Поморийските лозя са на 200 века
Две старинни монети разкриват какъв е бил поминъкът на древния Анхиало Лозарството е един от най-важните отрасли в земеделието, а и един от най-древните поминъци по нашите земи. Може да се предположи, че в Анхиало (дн. Поморие) то е заемало достойно място в стопанството на града. Неопровержимо доказателство за това ни дава монета, отсечена по времето на когато император Гета (209-212 г.сл.Хр.), на чийто реверс е изобразен разкошен грозд.
прочетено 6197 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки