Първите български пощенски марки станаха на 135 години


Първите български пощенски марки станаха на 135 години
Първите български марки са отпечатани преди 135 г.
28 Май 2011, Събота


Сантимите изобразявали изправен лъв с корона като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение

Автор: Камен Колев

Мнозина са чували за най-известната родна пощенска марка - "Обърнатата конница", но малко известен факт е, че първите пет български марки са били отпечатани в Санкт Петербург в далечната 1879 г. На 1 май тази година се навършват 135 г. от пускането в обращение на "сантимите", както са известни те тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия действащата руска армия. 

По това време Русия имала утвърдени традиции в изграждането на своите пощенски съобщения и идеята с пускането на българските марки била да се подпомогнат току-що създадените "Български пощи". До този момент те ползвали руски марки.Така сантимите били отпечатани в Държавната руска печатница в Санкт Петербург. На тях е изобразен гордо изправен лъв с корона, който символизира храбростта и борбите на българите за национално освобождение.

Изображението на царя на животните е обградено от двойна елипса, в горната част на която е изписано “Българска поща”, а в долната - стойността.  По това време Княжество България още не е имало своя парична единица.
Затова стойността на марките била изразена в приетата от Всемирната пощенска конвенция разплащателна парична единица – франк, и съответно на сантими. Оттам идва и наименованието, с което са известни и до днес. Първият тираж на българските сантими от 250 000 броя се изчерпил много бързо. Затова през 1881 г., отново в печатницата на Санкт Петербург, била направена допълнителна поръчка Сюжетът на сантимите бил запазен, но на новия тираж вече била означена въведената на 4 юни предишната година нова българска парична единица – лев.

Вторият тираж марки са известни като "Царска поща". Така били отпечатани още 5 тиража в около 500 000 екземпляра. В края на следващата година излиза третата партида, пак от руската печатница, но в различен цвят. 
През 1889 г. в Париж са отпечатани нови наши марки, наричани "малък лев". Те останали в обращение чак до 1896 г. Запазени са и до днес екземпляри от всички стойности в по-тъмни или по-светли нюанси, както и отпечатани на тънка и по-плътна хартия.

През последните 25 години на международни търгове и изложения са представяни 21 марки от 5 сантима, 5 – от 10 сантима, 9 – от 25 сантима, 2 – от 50 сантима и 28 – от 1 франк. В света има само две запазени цели серии. Едната принадлежи на български колекционер и се оценява на над 50 000 лева. Сантимите са сред малкото наши марки, които вървят на големите аукциони в Швейцария. 

Пак през 1879 г.  е отпечатана и първата ни пощенска картичка, която е  с номинал 5 сантима. Много запален по филателията е бил възрожденският книжовник Христо Г. Данов. През 1884 г. той издава първия албум за пощенски марки, наречен "Цял свят".
В чест на първото българското търговско изложение в Пловдив през 1892 г. е отпечатана за пръв път у нас и пощенска карта с илюстрация на Балканския полуостров. Марки са показани от наш търговец - Самуел Браущайн, и на българския щанд в изложението в Чикаго, става ясно от пътеписа "До Чикаго и назад" на Алеко Константинов.

В началото на ХХ век страстта по колекциониране бързо се разраства. На 20 април 1901 г. са пуснати в обращение марките "Черешово топче" в чест на 25-годишнината на Априлското въстание.
Неизвестен колекционер ги залепя върху картички с илюстрации от романа "Под игото" на Иван Вазов и ги подпечатва с клеймо. На следващата година се появява и втората българска карта-максимум с марка от поредицата „25 години от Освобождението на България”.

През 1927 г. е приета наредба за размяна на пощенски марки, първата филателна изложба се провежда в София три години по-късно, а изложение с карти-максимум у нас е открито едва на 3 май 1948 г. в София, когато страната ни е домакин на световна филателна изложба. Две години преди това за пръв път е честван Денят на първите български пошенски марки. Интересът към филателията в тези години е огромен у нас. Така се появяват и специализирани издания като списание "Българска марка" под редакцията на Симеон Чаръкчиев, което излиза от 1937 до 1947 г. Днес то е библиофилска рядкост и може да се види само в архивите на Народната библиотека.

Чаръкчиев е и съставител на каталога на българските марки "Сима", който се издава до 1958 г. По негова инициатива е създаден и Научен институт по филателия през 1949 г., чийто председател става писателят Елин Пелин.
През 50-те години Мирослав Токлуджанов създава младежки филателен кръжок в тогавашния Дворец на пионерите в София. По това време Иван Даскалов, който учи деца от Плевен, пише първия учебник по филателия у нас.   А след 20-годишна пауза, на 1 януари 1959 г. отново започва издаването на сп. "Филателен преглед".


Как дефектна наша марка стана световна сензация

През 1911 г. художниците Антон Митов и Г. Евстатиев създават поредица от 12 пощенски марки с изгледи и портрети. Пуснати са в обращение на 14 февруари, а сред тях е и марката от 50 стотинки, днес известна като "Обърнатата конница", която изобразява. Сюжетът е по картина на Ярослав Вешин. Тя излиза от печат от Полиграфическия институт за ценни книжа в италианската столица Рим. Един от листовете обаче при печата е завъртян  на 180 градуса. Така конните фигури на царя и синовете му увисват с главата надолу. С времето такъв лист се появява през 1913 г. в пощенска станция №1 в Пловдив, но дълго време никой не забелязал, че марката е дефектна и с нея били облепяни пликове.

Чак през 30-те години на ХХ век филателистът Никола Кочанов открил част от пратките във фабрика за претопяване на стара хартия. С времето "Обърнатата конница" става световна рядкост и е най-скъпата българска марка, която притежават малцина колекционери. У нас те са не повече от десет, останалите живеят в други държави. В края на седемдесетте години у нас екземпляр от ценната марка е струвал 1700 лева, при средна работна заплата от 180-200 лева. Днес "Обърнатата конница" се оценява минимум на 25 000 евро.


Първата в света пощенска марка
е отпечатана преди 174 г. във Великобритания. Идеята за лепенката – знак за заплатена услуга – е на британеца Роналд Хил. През XIX  в кралството се появяват първите пощенски трактове за пренос на документи и съобщения на далечни разстояния.
Нужен е знак за заплащането на услугата и на помощ идва хрумването на Хил - реформаторът на пощенските съобщения във Великобритания.

Графичният дизайн на първата пощенска марка в света е на Джеймс Чалмърс през 1834 г. Тя е готова на 1 май 1840 година, но официално влиза в обращение на 6 май - тази година се навършват 174 г. от отпечатването й. Известна е като "Черното пени”, а на нея върху черен фон е изобразен профилът на младата кралица Виктория. От нея са отпечатани общо 68,8 млн. марки. Британците решават марката да бъде в червен цвят, за да се вижда по-ясно изображението върху нея. Така се появява "Червеното пени". Днес първите британски пощенски марки са  сред най-ценните в колекциите на филателистите. Цената на неизползвана марка без печат достига до 1600 английски паунда.


Марка с номинал 50 сантима Серията

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки