10 000 лв. глоба за пловдивската пирамида SCI


10 000 лв. глоба за пловдивската пирамида SCI
Станчо Рангелов (вдясно) и пастор Светослав Петров
07 Февруари 2014, Петък


Популярната под тепетата мултилевъл компания "Сейв къмпани интернешънъл" (SCI), която много напомня на пирамидите от близкото минало, вече има акт от 10 000 лв.,

Автор: Янко Георгиев

наложен от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Това стана ясно тази седмица, след като хиляди потребители по веригата са се оплакали в КЗП, че са измамени. Държавният регулатор е наложил глобата на SCI за некоректно отношение към потребителите и нелоялна търговска практика. Междувременно изтече информация, че компанията прехвърля активите си на немска фирма.

Собствениците на пирамидата, както "Десант" съобщи през ноември 2012 г., са преподобният пастор Светослав Петров и съдружникът му Станчо Рангелов. Двамата се опитаха да се защитят по телевизията и не само отрекоха, че сменят собствеността, но и си направиха реклама. "След като се разшумя около компанията ни, оборотите се вдигнаха и големи вериги ни търсят за партньорство", обясниха съдружниците.

Те подчертаха, че заповедта за глобата от КЗП вече е невалидна, от което не стана ясно дали не я обжалват по съответния ред, което би прекратило временно изпълнението й.
От държавната комисия обаче твърдят, че на пирамидата е забранено да набира нови клиенти чрез убеждаване на близки, познати и приятели. Още повече, че SCI не предлага продукт, за да се наричат компания за мрежов маркетинг, поясни пред БНТ Евтим Бонев – експерт в КЗП.  По думите му въвлечените в дейността на SCI към момента са около 30 000 души.

От Търговския регистър става ясно, че от началото на февруари тече процес по прехвърляне дейността на пирамидата. Досегашните управители пастор Светослав и Станчо Рангелов са заличени, а на тяхно място се появява името на Радосвета Йорданова, а правоприемник се явява немската фирма "Сейвуей интернешънъл холдинг". „Сейв къмпани интернешънъл” досега обещаваше на хората печалби срещу пазаруване със специални карти за отстъпка. Номерът е всеки член на клуба  SCI да си купи такава карта за 50 лева и да доведе още клиенти. Срещу солидно вложение във фирмата той има право да стане „бизнес партньор” и да „управлява” определена група хора.

Това е поредната измама и капан за наивници, коментират разочаровани пловдивчани. Според самите основатели на SCI и бизнеспартньорите обаче им става дума за гениално замислена социална програма, която успешно функционира от години в САЩ и Германия.
Пастор Петров е председател на Национален християнски център, регистриран в Пловдив, и на  Българска божия църква „Християнски център жътвата”. Освен религиозната си дейност, пасторът върти и солиден бизнес, ако се съди по регистрираните от него фирми. Ортакът му Станчо също има фирма за търговско посредничество и консултантска дейност, хотелиерство и ресторантьорство.

Двамата съдружници основават „Сейв къмпани интернешънъл” през януари 2010 г., а адресът е същият като на  Националния християнски център. Всяка седмица пасторът и Станчо организират презентации на SCI в големите градове у нас. Присъстващите на тях, около 300 - 400 души, са предимно безработни, млади хора, отчаяни от кризата и гладни за бързи печалби. Представянето се прави на огромен екран, където тече филм за „сигурния“ начин да се забогатее.  После пасторът пояснява, че печалбите идват от оборота при пазаруването в различни магазини, ресторанти, заведения, които са клиенти на SCI.

Схемата е проста – регистрираш се по интернет и получаваш по куриер своята сейв карта, за която плащаш 50 лева. В нея се трупа личният капитал, а първите печалби идват, ако успееш да привлечеш поне петима нови членове. Сиреч, колкото повече хора организираш, толкова по-голяма е вероятността да спечелиш за себе си. Някои от "зарибените" с така наречените бизнес пакети на компанията, които вървят между 600 и 3000 лева, обаче се усетили и подали сигнали в КЗП. Жена от Пазарджик разказа пред БНТ как е изгоряла с 1800 лева.

Нейна приятелка я убедила да се включи и я уверила, че до две седмици ще си върне парите и че това е прозрачен бизнес. Обяснила й, че ако намери още хора, ще получи и процент от тяхното участие. "Вкарах парите в сметката, но след две седмици не ги получих, нито след три", разказва жената. Написала писмо до  пастор Светослав Петров. Срещнала се и с човек от пирамидата, който иронично я укорил: "Ти за 1800 лв. ли си?".


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки