В бр. 36 на в. „Десант“ в публикацията „Министерства режат пари за охрана“ разкрихме, че пазачите на язовири, охранявани от агенция за сигурност „Скорпио“ ООД, не са получавали заплати от юли 2009 г. Тази дата не е случайна. Тогава се проведоха последните парламентарни избори, които сложиха край на царството на Тройната коалиция и изтреляха ГЕРБ в абсолютната власт. Какво общо има това с язовирите ли? Както се оказа, топлата връзка е, че договорът за охрана е сключен от Министерство на земеделието по времето на Сергей Станишев с близката до бившия зам. министър на МВР Камен Пенков охранителна фирма, което очевидно не е допаднало на новите държавници и те забавили да се издължат по въпросния контракт.
Още повече обществена тайна е, че сегашният премиер Борисов и Камен Пенков, като дългогодишни конкуренти в охранителния бизнес, доста се недолюбват.
Така в началото на 2010 г. от земеделското министерство ни увериха, че всички вноски до края на изтеклата 2009 г. са внесени в сметките на дружеството. Но ето, че половин година след този случай, в редакцията получихме сигнал, че този път по същата схема тази година не са получили заплати служители от охраната на Болницата за долекуване, продължително лечение и рехабилитация „Св. Георги Победоносец“ в Поморие.
Всъщност – служители на същата агенция за сигурност „Скорпио“, основана от червения заместник министър Камен Пенков (наречен още „червеният охранител“, заради това, че неговата компания пази другарите от Висшия партиен съвет на БСП на „Позитано“ 20) и управлявана от настоящата му съпруга Васка.
Та тези техни трудови хора, бдящи за сигурността на поморийския военен санаториум, също като пазачите на язовирите, се сблъскват с пробеми с получаването на заплатите си, които започват по същото сакрално време – през юли 2009 г. С много уговорки и молби, осмината охранители от Поморие получавали по някой лев, докато в края на април подали молби за напускане.
„Тогава дойдоха и ни изплатиха възнагражденията до края на миналата година – разказва Георги Димитров, чието работно място е в будката пред паркинга на входа на санаториума. – Казаха ни, че взели били парите назаем отнякъде. Но ето, че от януари досега само веднъж са ни дали 90 лв. И оня ден всички колеги заедно отново подадохме молби за напускане“ – продължава да обяснява пазачът.
Към него се присъедини и колегата му по служба Милчо Чанев, охраняващ вътре в сградата на лечебно-възстановителното заведение. „Така е – потвърди той. – От фирмата се оправдават с кризата и че имали много задължения, някакви глоби плащали... Разбрахме, че и охранителите на други обекти на Военномедицинска академия – санаториума „Калероя“ в Хисар и военната болница в Сливен имат същия проблем и не са получавали заплати дълго време. Оттам наистина потвърдиха това. Охранителят на санаториума в Хисаря Иван Иванов не ски възмущението си. „Работил съм в четири държави – Испания, Германия, Либия и Гърция. Такова нещо никъде не съм видял“ - казва той.
На въпросите ни, които зададохме във връзка с проблемите на пазачите в поморийския санаториум, координаторът за Бургаска област – Стефанов, на практика не получихме отговор. „Нищо не мога да ви кажа – оправда се той. – Обърнете се към фирмата – има координати, има интернет, кадровици, началници, отговорници, председатели ли, президенти – какви са и аз не ги знам, обърнете се към тях. Аз мога да ви дам информация за определен обект, за определен човек. Аз съм само един посредник, така да се каже“. А когато го запитахме дали знае за други подобни случаи във фирмата, Стефанов троснато ни отвърна: „Аз в Бургас не знам какво става, вие ме питате за цяла България“, но сподели, че не знае на други обекти да има подобни проблеми. Според него винага е в Министерството на отбраната, което не си изпълнявало задълженията.
Свързахме се с фирма „Скорпио“, откъдето ни отговориха, че наистина плащат частично възнагражденията, тъй като не са получавали от Военномедицинска академия 9 месеца никакви плащания по договора си с тях. Оттам се оправдавали пък, че държавата не им плаща на тях. „В момента водим преговори да се оправят нещата – обясни ни служител на компанията. – Но засега просто сме с извити ръце. Имаме 104 охранители по техните обекти. А и не сме само ние. Там има охранители и от „Елитком“, и от „Плевен секюрити груп“. И трите фирми от 9 месеца не сме получили стотинка от ВМА. Знаем за проблема на охранителите. Срещали сме се с тях, обяснявали сме им положението и разбираме, че им е трудно да издържат толкова време без заплащане. Но пак казвам, не сме само ние. Може би става дума за милиони, и дори милиарди задължения на държавата към частни фирми“.
Всичките ни опити да влезем във връзка с ВМА се оказаха безуспешни, като изключим, че от счетоводния отдел на военната болница директно ни отказаха да дават каквато и да е информация с оправданието, че единствено пресцентърът им може да направи това. Необяснимо обаче никой така и не вдигна телефона на отдела за връзки с обществеността. Пресаташето Румяна Станимирова също не отговори на позвъняванията ни на джиесема й.
Но пък стана много интересно, когато се свързахме с отдел „Финансово-счетоводна дейност“ на фирма „Елитком 95“ АД, посочена от служителите на „Скорпио“ като фирма със сходни на техните проблеми. Красимир Митев от счетоводния отдел на „Елитком“ обаче категорично отхвърли тези твърдения. „При нас всичко е спазвано. Хората ни си взимат редовно парите. А „Скорпио“ не плащат, защото са фалирали вече“. Главният изпълнителен директор на дружеството Трайчо Иванов също потвърди, че изпълняват стриктно задълженията си към своите работници.
Той призна, че наистина имат затруднения с получаване на плащанията от ВМА, но в същото време изтъкна: „Какви са проблемите с ВМА, как протичат разговорите ни с тях и т.н. са си проблеми на ръководството. Ние сме поели отговорности към нашите служители с подписването на трудовите им договори и до стотинка сме изплатили, и то в срок, възнагражденията на всеки охранител, работещ на обект на ВМА“.
Всъщност така би трябвало да процедира всяка фирма, независимо дали контрактите й се изпълняват, или не. Добрите мениджъри винаги намират начин да компенсират възникналите неудачи, така че от това да не страдат служителите им. Очевидно обаче от „Скорпио“ нехаят за това и нямат доблестта да признаят провала си. Повече от ясно е, че за успеха си са разчитали най-вече на политически протекции и сладки поръчки от свои хора, които след изтикването им от властта вече не могат да им осигуряват благоприятен бизнес климат.