Седем женски и двата мъжки екземпляра са транспортирани от Словакия
Автор: Десант
От няколко дни в Източните Родопи бродят бизони. Девет европейски бизона, известни още като зубри, бяха пуснати на 20 юли сред дивата природа, в района на Държавно ловно стопанство „Женда“
Това е ключова стъпка в дългосрочната програма за възстановяване на вида в България, осъществявана от фондация „По-диви Родопи“ в партньорство с ДЛС „Женда“.
Стадото се състои от седем женски и два мъжки екземпляра, транспортирани от Словакия и ДЛС „Воден“. Преди освобождаването си те прекараха период на адаптация в специално изградена ограда, където свикнаха с местната среда.
„Животните се адаптираха добре към местната природа в района на Държавно ловно стопанство „Женда“ и впечатленията ни са, че се чувстват добре“, цитира БГ ЛОВ Андриана Трифонова, ръководител на екипа на фондация „По-диви Родопи“.
Тя допълва, че част от зубрите са оборудвани с GPS предаватели, което ще позволи на експертите да следят тяхното движение и поведение в реално време, осигурявайки ценна информация за тяхната интеграция в дивата природа.
Успехът в „Студен кладенец“ и планове за бъдещето
Фондация „По-диви Родопи“ работи повече от десетилетие за възстановяване на емблематични видове в Родопите. Това е втората популация зубри, която организацията въвежда. Първата, установена в района на „Студен кладенец“, вече наброява впечатляващите 22 екземпляра, включително три малки, родени през тази година. Този успех дава силна увереност за бъдещето на новото стадо в „Женда“.
Дългосрочната цел на фондацията е създаването на устойчиви и самовъзобновяващи се популации от зубри. „Ние, разбира се, ще добавяме животни в идните години, защото за нас е важно да разнообразяваме кръвта на животните. Тогава те стават по-устойчиви към средата и здравословно са в по-добро състояние бъдещите поколения“, подчертава Трифонова.
Завръщане на един изчезнал вид
Зубърът е бил емблематичен вид за европейската природа, но е изчезнал от българските земи още през Средновековието, а от цяла Европа – в началото на ХХ век поради прекомерен лов и загуба на местообитания.
Усилията за възстановяване на вида в Родопите са част от по-широка програма за връщане на едрите диви тревопасни животни в региона, целяща възстановяване на биоразнообразието и естествените екосистеми.
Освобождаването на зубрите в „Женда“ представлява важна стъпка в разширяването на тяхното присъствие в северозападната част на работния район на фондация „По-диви Родопи“. Този проект се осъществява с подкрепата на множество партньори, доказвайки силата на съвместните действия в опазването на природата.
Това събитие не само бележи завръщането на един величествен вид, но и е поредно доказателство, че с отдаденост и целенасочени усилия можем да възстановим загубеното биоразнообразие и да оставим по-богата и дива природа за бъдещите поколения.