Навършват се 170 години от рождението на видния класик на българската литература Константин Величков


Навършват се 170 години от рождението на видния класик на българската литература Константин Величков
Картината е от фонда на Регионален исторически музей - Пазарджик
22 Юли 2025, Вторник


С цялата си разностранна дейност на писател, общественик и културен деец той спомага за европеизирането на изостанала и току-що освободена от турско робство България

Автор: Борислав Гърдев

Тази година се навършват 170 години от рождението на Константин Величков – класик на българската литература и виден обществен и политически деец.

Той е роден през 1855 година в Пазарджик в родолюбиво семейство. През 1874 г. завършва прочутия Цариградски лицей, като същевременно издава и първата си драма „Невянка и Светослав”.

Завръщайки се в родния си град, става председател на читалище „Виделина” и учител по френски, български език, история и география.

Заедно с Тодор Каблешков взема дейно участие в подготовката на Априлсокото въстание. Арестуван е и осъден на смърт, но е спасен от Европейската комисия, разследваща безчинствата при потушаването на бунта.

През 1876 -77 г. е писар в българската екзархия в Цариград, а след Руско-турската освободителна война се завръща в родния си град. Като начетен и образован човек, притежаващ нужния организационен опит, е избран за председател на Окръжния административен съвет в Пазарджик (1878).

Депутат е в Областното събрание на Източна Румелия (1879-1885), а също и в 4 ОНС. От 1884 г. до 1885 г. е директор на на народното просвещение.

По време на Стамболовото управление е емигрант във Флоренция (1887-1889 г.), където следва и живопис (а преди това – между октомври 1880 и август 1881 г., учи право в Париж ). Учител е по френски език в бъгарските гимназии в Солун (1890 -1891 г.) и в Цариград (1891-1892 г.), където остава доброволен изгнаник до падането на Стамболов от власт на 19 май 1894 г.

Завръща се в България в началото на юни 1894 г. и взима участие в изграждането на Народната партия, на чието Бюро е избран за председател, а на 11 септември е вече и депутат в 8 ОНС.

Последователно е привлечен в правителството на Стоилов за министър на обществените сгради и съобщенията (17 септември - 9 декември 1894 г.), на просвещението (9 декември 1894 - 26 август 1897 г.) и на търговията и земеделието (26 август 1897 - 23 октомври 1898 г.).

Поради разногласия с Константин Стоилов относно дискутирания конверсионен жп заем напуска Народната и се влива в редовете на Прогресивно-либералната партия, от чиято квота е избран отново за депутат в 11 ОНС на 28 януари 1901 г. С протекцията на Фердинанд е назначен за български дипломатически представител в Белград (1902-1904 г.), откъдето е освободен от правителството на Рачо Петров и преждевременно пенсиониран.

Огорчен от родната действителност и с разклатено здраве, Величков се бори срещу стамболовисткото правителство на Петър Гудев. Той използва премиерата на „Доходно място” от Островски в Народния театър за протестна проява срещу режима, след което поема към доброволна емиграция във Франция.

Ако и да е политически противник на народните либерали, те решават да го погребат на държавни разноски, научавайки за смъртта му на 3 ноември 1907 г.

Обществената дейност на Величков е неразривно свързана с културно-литературната.
През 1872 г. заедно с Георги Николов превежда драмата на Юго „Лукреция Борджия”, а две години по-късно публикува и първото си стихотворение в списание „Читалище”.

Като депутат в Пловдив Величков поддържа тесни приятелски и творчески връзки с Иван Вазов, с когото работи във вестник „Народний глас”(1879-1881) и в списанията „Наука”(1881-1884) и „Зора”(1885). По-късно сътрудничи и на Вазовото списание „Денница”(1890-1891), като заедно с Патриарха на българската литература съставят и прочутата двутомна „Българска христоматия”(1884) , чрез която за пръв път с добри преводи двамата  запознават читателите с редица от шедьоврите на европейската литература.

Отделно самостоятелно Величков съставя две христоматии за началните и горните класове, които излизат в Солун през 1890 г. Подготвя и курс по всеобща история на литературата, която издава в Пазарджик през 1891 г.Редовно сътрудничи не само на списание „Лъча”, редактирано от брат му Б. Величков, но и на „Български преглед” и „Мисъл”.

Основава списанията „Училищен преглед”(1896) и „Ученическа беседа”(1900 -1904), издава и редактира списание „Летописи”(1899 -1905).

По негова инициатива се открива Държавното рисувално училище в София (1896), за което пледира в знаменита парламентарна реч на 23 ноември 1895 г., учредява се Висш учебен съвет при просветното министерство (1896), прокарва се  закон за депозиране на два екземпляра от всички печатни произведения в народните библиотеки в София и Пловдив.

През 1892 г. той става един от основателите на Дружеството за поддържане на изкуството, съдействайки за организиране на ученически библиотеки и читални.

Владеещ френски, италиански и руски език, Величков развива плодотворна преводаческа дейност, публикувайки на български език произведения на Шекспир, Молиер, Данте, Хайне, Пушкин, Лермонтово, Некрасов.

Изявява се и като литературен критик и историк. Сътворява прекрасни очерци и портрети за Раковски, Каравелов, Пърличев, Ботев, Вазов, Яворов, Кирил Христов, Елин Пелин. Майстор е на детския стих – „Детска гусла” (1894). Автор е на безценен дневник, воден от него до края на живота му. Признат е за класик на българския сонет и стойностен драматург.

Откривател е на млади таланти на страниците на „Летописи” между 1899 и 1905 г. Обявен е за родоначалник на българската изкуствоведческа мисъл със своите „Писма от Рим” (1895).

Величков е сред първомайсторите на българската повест – „Зои” (1884). Но е и сред най-талантливите живописци, работили в първите десетилетия след Освобождението на България. Сред най-известните му платна са „Флорентинец” (1888) и „Натюрморт”(1889), а негови картини притежават както частни лица, така и Националната художествена галерия  и галериите в София, Пловдив и Пазарджик.

Умира на 3 ноември 1907 г. в Гренобъл, Франция.

С цялата си разностранна дейност на писател, общественик и културен деец Константин Величков, като искрен патриот, спомага да се издигне културното ниво на своите съотечественици и да се европеизира изостаналата и току-що освободена от турско робство България.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки