В своята монография „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ Пламена Кирова проследява процесите, които водят до отпадане на някои игри и до появата на нови
Автор: Десант
На 17 юли от 18:00 часа в двора на Етнографския музей в Бургас ще бъде представена книгата на д-р Пламена Кирова „Обучение и игри на децата в постсоциализма“. Нейното изследване на детството в периода след 1989 г. има за цел да даде нови познания за състоянието на съвременния свят на детето чрез проучване на два основни аспекта – обучение и игри, като допълва в същото време други проучвания по темата.
Авторката си поставя за цел да даде нови познания за детския свят в града чрез изследване на играта, обучението и динамиката в тези процеси. Тя регистрира факторите, които формират характеристиките на детството след настъпилите промени от 1989 г. и проследява процесите, които водят до отпадане на някои игри, до появата на нови и как се променя наративът в тези игри.
В монографията си Пламена Кирова представя дейностите на конкретни музеи и частни организации, чрез които съвременните деца биват обучавани на определени умения посредством използването на игрови форми.
Научен рецензент и научен ръководител на изданието, което обнародва докторската дисертация на автора, е проф. днк Маргарита Карамихова от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Приносите на изследването ще бъдат представени от проф. д. и. н. Диана Радойнова от БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“. По този повод тя изтъква: „Книгата на Пламена Кирова „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ заслужава приветствия дори само заради избора на тема – светът на децата в България, особено във времето на постсоциализма, е все още почти terra incognita за българската етноложка наука.“
Книгата се издава с подкрепата на Регионален исторически музей – Бургас, където Пламена Кирова е част от екипа.