РЕТРО: От старите бюлетини на БТА: София, 12 май 1952 година. Първият ден на обмяната на парите в столицата


РЕТРО: От старите бюлетини на БТА: София, 12 май 1952 година. Първият ден на обмяната на парите в столицата
Снимката е илюстративна
08 Юли 2025, Вторник


„Да живее новият български лев“ – се чете отдалеч грижливо написан лозунг

Автор: Десант

На 12 май 1952 г. започва парична реформа в България. На този ден се пускат в обращение нови банкноти и монети. Обмяната на парите се възлага на Българска народна банка, а наличните пари в обращение се обменят с нови в съотношение 100:1. Старите пари, които не са обменени в срок, се анулират. Курсът на лева се определя спрямо съветската рубла при съотношение 1 лв. и 70 ст. за 1 рубла.

Заплатите, пенсиите, стипендиите и другите възнаграждения, както и всички цени и тарифи от 12 май 1952 г. се преизчисляват в съотношение 100:4. Преоценяват се и влоговете и текущите сметки в спестовните каси и банките. Премахват се разпределителните карти за основните хранителни продукти, с което напълно се отменя купонната система и се преминава към търговия с всички стоки.

Ето и част от бюлетина на БТА „Вътрешна информация“ от онези времеа:

„София, 12 май 1952 год. Първият ден на обмяната на парите в столицата

Днес от рано сутринта към обменните пунктове в столицата се отправиха стотици граждани, за да обменят наличните си стари пари с нови. В седемдесетте и седем обменни пункта в различните райони на столицата гражданите предават наличните си пари, получават и разглеждат с интерес новите стабилни парични знаци на нашата родина и изразяват своето задоволство от паричната реформа, която оздравява нашата валута и гарантира нейната устойчивост.

Обменният пункт на Централната пощенска станция на ул. „Левски“ е оживен. Тук идват стотици столичани да обменят парите си. Стари и млади, мъже и жени с различни професии чакат своя ред пред обменния пункт. Те оживено коментират крупната победа на нашия народ в строителството на социализма, с интерес разглеждат новите металически монети, държавни съкровищни билети, банкнотите на Българската народна банка.

Дежурни служители от обменния пункт обясняват на гражданите реда по обмяната, отговарят на редица въпроси… Групи от по двадесет гражданите влизат в зала № 2 на Централната поща.

„Да живее новият български лев“ – се чете отдалеч грижливо написан лозунг. Групата се разделя, гражданите застават пред обменни гишета и спокойно и бързо обменят своите пари.

От обменния пункт излиза гражданин. Той пристъпва бавно. Погледът му е съсредоточен в новите банкноти, които държи в ръцете си. Той и заобиколилите го граждани разглеждат с интерес новите банкноти, от едната страна на които е изобразен мирният творчески труд на нашия народ, а от другата – ликът на безсмъртния учител и вожд на българския народ Георги Димитров.

Това се казва сега лев – говори майсторът шивач Илия Бакалов, който току-що е обменил своите пари. – Най-после ликвидирахме остатъците от омразния монархофашизъм. Това е наш голям успех в заздравяването на българския лев.“ 


73 години по-късно, на 8 юли окончателно бе потвърдено, че от 1 януари 2026 г. България ще замени същия този лев с европейското евро. Времената се менят, валутата също. 

Апропо, страната ни преживява парична реформа и в началото на 1962 г. Тогава се сменя мащабът на цените и намиращите се в обращение пари се обменят с нови в съотношение 10:1. Установяват се нови официални курсове на лева към рублата - 1 рубла става равна на 1.30 лева, и долара - 1 долар става равен на 1.17 лева, които съответстват на златните съдържания на тези валути - съответно 0.987412 и 0.888671 грама. В съотношение 10:1 са преизчислени и заплатите, фондовите възнаграждения, пенсиите и влоговете. 

Да не забравяме, че в началото на 1997 г. България преминава през период на хиперинфлация – значително обезценяване на българския лев и загуба на доверие във валутата и в държавата в международен план. Инфлацията достига 2000% в ранните месеци на същата година и левът се обезценяват буквално за минути. Чаша кафе, например, достига до цена от 200 лева при първоначална цена 0,20 лева. 

Така се стига до 1 юли 1997 г., юздите на галопиращата инфлация нахлузва въведеният Валутен борд. 

Ще бъде интересно да прочетем след 30, 50 или 70 години, да речем, репортажите, които в първия ден на следващата година ще отразят как българите заменят стария лев с ново евро. 


В категории: Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки