Съществували ли са амазонките


Съществували ли са амазонките
02 Юни 2025, Понеделник


Жени воини е имало в историята на различни народи, включително и българския

Автор: Десант

Свирепите войнствени жени от древногръдската митология – амазонките, са смятани за измислени персонажи. Но археологически находки от 90-те години на миналия век променят тази представа. Проучванията показват, че Скития е била обитавана от реални жени воини, аналогични с митичните амазонки.

Алхеолозите са открили женски кости, погребани заедно с оръжия и имащи бойни наранявания, което потвърждава участието на покойничките в сражения. 

Скитите са били виртуозни ездачи и отлични стрелци с лък. Те са населявали евразийската степ от 700 г. пр. Хр. до 500 г.  Тяхното общество не е било изключително мъжко, а в лова и войните активно са взимали участие и жените. 

При археологически разкопки сред погребаните скити са намерени над 300 воини от нежния пол, което потвърждава тяхната роля в племето. 

Войнстващи дами е имало не само при скитите, но и в други култури по цялата планета. Испанският изследовател Франциско де Орелян нарича реката Амазонка след една среща с жени воини  по поречието й, което говори за универсалността на образа на амазонките в историята на различни народи. 

Преди години в „Десант“ публикувахме статия на покойния вече Борис Цветанов, в която той разяснява, че кан Крум печели битката срещу император Никифор във Върбишкия проход с помошта на... женски полкове“:

„Според историците кан Крум мобилизирал цялото население за защита на Отечеството. Само че византийските фалшификатори, колкото и злояди да са по отношение на признаването на българската бойна слава, от кумова срама е трябвало да си казват и неудобни за тях истини. Една от тях, призната с половин перо, е, че българският владетел не само за тая битка, а изобщо, е имал в армията си цели женски полкове. И те са се отличавали с особена храброст.

Именно такъв женски полк се е впуснал с небивала настървеност към императорската палатка. Свирепата ненавист на женския полк си има напълно прозаично обяснение. За българските жени Никифор е бил олицетворение на всичко негативно, което може човек да си помисли.

Поначало (дори и в наши дни) свестните българки ненавиждат гейовете, както днес наричаме по европейските стандарти представителите на силния пол с обратна сексуална ориентация. Те нямат нищо общо със съдържанието на понятието мъж. А император Никифор е бил чиста проба гей. Затова и атаката на една българска рота от жени е било повече от яростна и когато нахлули там, нямало време за церемонии.

Така кан Крум се сдобива с безценния трофей, който обковал и си пиел виното, което прочее, никога не е забранявал на българите, че и на българките, както ще разберем по-нататък. Иначе, ако в императорския стан са били нахлули мъже, вероятно Никифор би бил пленен – а един пленен василевс е винаги по-ценен от мъртвия…“


Тук можем да припомним и известните ни от от нашата история десетки имена на жени войводи, оглавили чети по време на мракобесното турско робство, като Сирма войвода, Румяна войвода, Янка войвода, Рада Барачкина, Мерджан Рада и много други.


В категории: Новини , История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки