Последен мониторинг по проекта за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България


Последен мониторинг по проекта за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България
Снимка: ИАГ
22 Май 2025, Четвъртък


Екипът, който го изпълнява, получи висока оценка за работата си от Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда

Автор: Десант

Висока оценка за работата на екипа по проект „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България“, финансиран от програма LIFE на Европейския съюз, беше дадена от Симона Бакарети - представител на Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда по време на последната мониторингова мисия по проекта.

Събитието се проведе в сградата на Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП) в Сливен и събра представители на всички партньори по проекта, в т.ч. Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), Североизточно държавно предприятие (СИДП), БДЗП и ЮИДП.

Нови 101 двойки от вида малък креслив орел са установени на територията на България, съобщи д-р Димитър Демерджиев от Българско дружество за защита на птиците.

Проектът цапочна изпълнението си през 2019 г. и ще приключи на 1 август тази година. Основната му цел е дългосрочното опазване на малкия креслив орел – застрашен вид, срещан в определени региони на България. Изпълнението на проекта включва както теренни проучвания и мониторинг на вида, така и горскостопански дейности, подобряващи състоянието на местообитанията.

„Територията на ЮИДП е най-важната за малкия креслив орел в България. Именно тук е концентрирана голяма част от популацията“, подчерта д-р Демерджиев.

Росен Райчев, заместник изпълнителен директор на ИАГ и ръководител на проекта, посочи, че сред отчетените резултати са стабилизирана популация на вида, подобрени условия за гнездене, както и по-добра информираност на местното население, ловци и земеделци.

„Отчитаме подобрени взаимодействия между държавата и неправителствения сектор, както и устойчиво управление на горските територии с фокус върху опазването на биологичното разнообразие“, допълни той.

Инж. Николай Василев - началник на отдел в дирекция „Търговски дружества и държавни предприятия“ в Министерство на земеделието и храните, представи извършените дейности и постигнатите резултати.

Координатор на проекта е инж. Златка Азманова – заместник-директор на ЮИДП.

По време на теренния  мониторинг в района на Средец и Странджа планина бяха посетени ключови местообитания на малкия креслив орел.

„Щастлива съм от постигнатото и съм сигурна, че резултатите от теренните посещения ще затвърдят добрата работа. Благодаря за професионализма и се надявам да си сътрудничим и в бъдеще“, заяви в заключение Симона Бакарети от CINEA.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки