Еврокомисията трябва да преразгледа отказа си да предостави тези съобщения на американския вестник „Ню Йорк таймс“
Автор: Десант
Съдът на Европейския съюз постанови, че Еврокомисията е сгрешила, като е отказала да предостави публичен достъп до текстови съобщения на Урсула фон дер Лайен от кореспонденцията й с управителя на фармацевтичната компания „Пфайзер" Алберт Бурла в разгара на ковид пандемията, пише „Политико".
Решението, обявено на 14 май, задължава Комисията да преразгледа отказа си да предостави тези съобщения на американския вестник "Ню Йорк таймс".
„Комисията не е дала правдоподобно обяснение, за да обоснове липсата на исканите документи", се посочва в съдебното решение. Магистратите подчертават, че ЕК не е пояснила достатъчно дали съобщенията са били изтрити умишлено или автоматично, или дали мобилният телефон на председателката междувременно е бил сменен.
Спорът около текстовите съобщения започна през 2021 година, когато ЕК и "Пфайзер" сключиха мащабна сделка за закупуване на до 1,8 милиарда дози ваксини срещу COVID-19 – най-големият договор, сключен от Комисията с фармацевтична компания. Стойността на сделката се оценява на около 35 милиарда евро.
След публикация в "Ню Йорк таймс", в която се разкри, че фон дер Лайен е водила лична кореспонденция с шефа на "Пфайзер" по време на преговорите, вестникът поиска достъп до тези съобщения, но получи отказ от страна на Комисията. Институцията дълго време дори не признаваше съществуването на такива съобщения. По-късно юридическият екип на ЕК призна, че такива са разменяни, но твърдеше, че те са с "краткотраен, мимолетен характер" и не подлежат на архивиране.
Решението на съда би могло да създаде важен прецедент за прозрачността в европейските институции, особено когато става въпрос за комуникация чрез съвременни технологии като текстови съобщения и приложения за чат. Съдът изрично отбелязва, че регламентът за достъп до документи на институциите има за цел да осигури „възможно най-широк достъп" до информация.
Журналисти и активисти за прозрачност приветстваха решението, посочвайки, че то може да промени практиката на европейските институции да не съхраняват или да отказват достъп до неформална комуникация, дори когато тя засяга значими обществени въпроси като многомилиардни договори.
Европейската комисия все още не е обявила дали ще обжалва решението пред по-висша инстанция. Според съдебното решение, институцията има два месеца, за да реши дали да оспори вердикта.