Точно преди 100 години – през 1925 г. полицейската власт в Бургас въвежда специален полицейски час за всички учащи се и той е до 9 ч. вечерта. Дотогава всеки ученик е трябва да се е прибрал у дома си и да не се шляе по улиците.
Вечерен час е имало и за възрастните граждани, но те е можело да се движат свободно по улиците на морския град до 11 и половина часа преди полунощ.
Интересен е коментарът на вестник „Пряпорец“ от онова време:
„Няма по-ценен режим за правилно развитие на младежта, отколкото режим на редовен и дисциплиниран труд, почивка и развлечения. И обратно – няма по-голямо нещастие за целия бъдещ живот на младежа – ученик или неученик – от това да се отдаде на безредието и капризите на своите влечения и инстинкти към скитане, към безработни и непристанни удоволствия до късни часове, удоволствия, които убиват тялото и духа на подрастващия човек“.
Старата газета отбелязва, че полицейският час се съблюдава възможно най-строго.
От редакционният екип са категорични, че „подобни мерки за редовен живот на младежите трябва да се въведат във всички градове, особено в нашата разюздана столица“. И с възмущение допълва, че това е изключително нужно да се направи „за столичната учаща се младеж, за да не става тя жертва на късни улични и други скитания“.
Докога е траело това ограничение, не става ясно, както и какъв е бил ефектът от него. Не е извество и дали е бил въведен в „разюзданата столица“.
Формално вечерен час, макар и не полицейски, имаше обявен и през 80-те години на миналия век.
Е, сега няма как това да стане, защото в хор всички подрастващи, начело с любвеобилните си родители, ще заклеймят една такава мярка като дискриминация и нарушаване на техните права. Но, както знаем, времената се менят, нравите също!