В традиционния облог участват петима майстори дърворезбари
Автор: Десант
Дните на дърворезбата в Трявна бяха официално открити на площад „Капитан дядо Никола“, където отново ще се провеждат демонстрации на специализирани училища по изкуства към Министерство на културата.
Кулминация и тази година ще бъде традиционното шествие с иконата на „Св. Георги“ навръх големия християнски празник на 06 май, което ще премине от НГПИ „Тревненска школа“ до музей Даскалова къща под звуците на гайди и тъпани.
Дните на дърворезбата всъщност започнаха в началото на месеца с традиционното издание на Симпозиума „Облог в Трявна“.
Както старите майстори са преборвали тежките изпитания, доказвали са своя талант и са оставяли след себе си творби, говорещи сами по себе си за духа на възрожденската Тревненска художествена школа, така и днес Дните на дърворезбата са ярък символ на несломимост и пазител на традициите.
В облога, който е съвременен последовател на някогашния такъв между майстор Димитър Ошанеца и неговия калфа Иван Бочуковеца, участват петима майстори дърворезбари. Трима от тях са бивши възпитаници на гимназията, а двама са от побратимения на Трявна град Бриенц в Швейцария, където също има училище по дърворезба.
„Отново показваме, че Община Трявна, Националната гимназия, Специализирания музей, побратимения ни град Бриенц – обединени може да правим всичко! От една форма само след няколко дни ще може да видим произведенията, които ще направят самите майстори, а те са продължители на над 200-годишна история на облога. Побратимените отношения с град Бриенц – в културните отношения, в отношенията между самите училища, между самите Общини показват обединение и в трудните моменти си проличава най-много“, изтъкна тревненският кмет Денчо Минев.
Майсторите дърворезбарите творят на площад „Пенчо Славейков“ в града, а дървените трупи са безвъзмездно осигурени от фирма ЕТ „Стоян Делийски“ – Трявна. Кой ще бъде опасан с червения пояс за най-добра дървопластика ще стане ясно на 6 май в 18:00 ч. в музей „Старото школо“. Тогава ще бъде открита и Националната изложба на секция „Дърворезба“ при Съюза на българските художници.