Презентация в русенския музей за Държавна сигурност


Презентация в русенския музей за Държавна сигурност
22 Април 2025, Вторник


Историците се опитват да разберат логиката зад политиката на Тодор Живков и да я поставят в по-широкия контекст на отношенията между Съветския съюз и неговите сателитни държави

Автор: Десант

Презентация на тема „Другари в шпионажа: Държавна сигурност, КГБ и България като 16-та съветска република“ ще представи уредникът от отдел „Нова история“ на русенския музей Атанас Малакчиев. Събитието ще се проведе в четвъртък, 24 април, от 18.00 ч. в Историческия музей в дунавския град, зала „Княз Александър I“.

Политическата или „тайната“ полиция е един от отличителните белези на авторитарната и тоталитарната държава. Ролята на Държавна сигурност в периода 1944-1989 г. остава болезнена тема за много хора в България и до днес. В тази десетилетна история „Държавна сигурност“ е имала отговорността да пази страната от вътрешни и външни заплахи.

Апаратът за сигурност на България в годините след 1944 г. е пряко моделиран като този на Съветския съюз, процес, осъществяващ се и в другите страни от Източния блок. За 45-годишното си съществуване Народна Република България следва стриктно политиката, определена от СССР, дори в по-голяма степен, отколкото останалите източноевропейски държави. Това е довело до прозвището на страната като „16-та съветска република".

Този феномен привлича вниманието на историците, които се опитват да разберат логиката зад политиката на Тодор Живков, българския лидер, най-тясно свързан с нея, и да я поставят в по-широкия контекст на отношенията между Съветския съюз и неговите сателитни държави.

За тази цел презентацията е разделена на три части:

Първата е посветена на ранните години на ДС и на зараждащите се отношения със Съветския съюз. Отношенията им в този момент илюстрират как ДС е била подчинена и в какъв капацитет са си сътрудничили двата субекта. Това създава план за следващите им отношения.

Във втора и трета част ще бъде разгледан външния шпионаж на ДС в две различни области и ще се провери дали ДС е преследвала свои собствени цели в тези области или е следвала посоката, зададена от Москва. Въпросните области са културно-историческо разузнаване и научно-техническо разузнаване.

Водещият въпрос ще бъде дали ДС се е подчинила изцяло на съветските интереси, или е имала възможност да преследва свои геополитически интереси.


В категории: Новини , История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки