Еколози алармират, че прекомерният риболов, замърсяването, индустриалните проекти и последните събития около войната в Украйна оказват огромно напрежение върху морската екосистема
Автор: Десант
Все по-настоятелни стават призивите за опазване на българското Черноморие. В тази връзка инициатива на Грийнпийс България за създаване на морски резерват набира скорост. В последните дни над 13 000 души са подписали петиция, с която настояват за обявяване на морски резерват.
„Черно море е наш общ дом и е отговорност на всички нас да го опазим за бъдещите поколения“, споделят инициаторите на кампанията.
Те припомнят, че уникалната екосистема на Черно море е подложена на сериозен натиск от човешката дейност – прекомерен риболов, замърсяване, индустриални проекти.
Черно море, този уникален басейн, богат на биоразнообразие, е изправен пред сериозни предизвикателства. Прекомерният риболов, замърсяването, индустриалните проекти и последните събития около войната в Украйна оказват огромно напрежение върху морската екосистема.
За да се обърне тази тенденция и да се осигури дългосрочното оцеляване на Черно море, е необходимо да се предприемат решителни мерки. Една от най-важните стъпки в тази посока е създаването на мрежа от морски резервати.
Защо са ни нужни морски резервати?
Убежище за морския живот: Морските резервати ще създадат защитени зони, където морските обитатели ще могат да се размножават и да се възстановяват без опасност от прекомерен улов и други човешки дейности.
По-чиста вода: Растенията и животните в морските резервати естествено пречистват водата, като я освобождават от замърсители.
Стабилен климат: Морските екосистеми играят ключова роля в борбата с климатичните промени, като абсорбират големи количества въглероден диоксид от атмосферата.