Третата национална среща на производителите на етерични масла ще дискутира важни за сектора проблеми


Третата национална среща на производителите на етерични масла ще дискутира важни за сектора проблеми
29 Октомври 2024, Вторник


Нопселдък международната търговия с тези продукти е намаляла с над 26% в количествено и 18% в стойностно изражение. На този фон българският износ също отбелязва спад

Автор: Десант

Секторът на етеричните масла е изправен пред значителни предизвикателства в глобален план. За последните две години, между 2021 и 2023 г., международната търговия с етерични масла е намаляла с над 26% в количествено и 18% в стойностно изражение. На този фон българският износ също  отбелязва спад – тенденция, която продължава и през първата половина на 2024 г.

Каква е ролята на европейската политика относно химикалите в тази картина и как нарастващите изисквания за екологична и социална отговорност ще повлияят на сектора у нас? Отговор на тези и други важни въпроси, свързани с бъдещето на сектора, ще търси Третата национална среща на  производителите на етерични масла в България, която ще се проведе на 31 октомври.

Докато производството на маслодайната роза показва стабилност през последните три години с международни цени, които позволяват по-справедливо разпределение на добавената стойност по веригата, пред производителите стоят нови, нарастващи изисквания. От подобряването на условията за работа в полетата и регулирането на сезонния труд, до устойчивото управление на ресурси и намаляването на въглеродния отпечатък, отглеждането на маслодайната роза се намира на прага на зеления преход.

В същото време, лавандулата — другият символ на българския ароматен сектор — преминава през най-трудния си период за последните две десетилетия. С намаляващите международни цени, които едва покриват производствените разходи, и свиването на площите до 98 хиляди декара спрямо пика през 2021 г., бъдещето на сектора изглежда несигурно. Въпреки това, експериментите с нови сортове лавандула разкриват потенциал за по-ефективно задоволяване на нуждите на международния пазар в бъдеще. 

По всички тези въпроси ще дискутират и ще обменят опит Emilie Bell от „doTerra Essential Oils”,  световен лидер в продажбата на етерични масла, Пламен Николов от Есетере България, Константин Георгиев от Роберте България, Елица Ликова от международната неправителствена организация за отговорно и устойчиво земеделие UEBT, Христо Николов от проекта Carbonsafe, Филип Лисичаров от компанията „Еньо Бончев“ и Ивайло Цочев от банка ДСК.


В категории: Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки