Посланието на бягането с кауза „Да надбягаме деменцията заедно“ в Южния парк е „Здравна превенция чрез спорт“


Посланието на бягането с кауза „Да надбягаме деменцията заедно“ в Южния парк е „Здравна превенция чрез спорт“
Снимката е илюстративна
02 Октомври 2024, Сряда


Редовното водене на здравословен начин на живот и спортуването намалява значително рисковете от Алцхаймер и други подобни заболявания

Автор: Десант

На 5 октомври от 9 часа в Южния парк в София сдружение „Алцхаймер България” за поредна година ще се включи с кауза за здравна превенция чрез спорт в редовното съботно 5 км бягане организирано от „5kmrun”.

Бягането с кауза „Да надбягаме деменцията заедно“ се превърна вече в традиция за сдружението и е заредено с посланието „здравна превенция чрез спорт“. Тази инициатива цели насърчаването на регулярни любителски бягания в парка, чрез които да се помогне на дементно болните и техните семейства, в ролята им на болногледачи в няколко направления:

- превенция чрез спорт;
- забавяне на темпа за развитие на болестта;
- социално общуване.

„Здравна превенция чрез спорт“ е посланието, с което искаме да отбележим световния ден на болните от Алцхаймер, който бе на 21 септември, съпътстващ от още два дни посветени от международната общност на физическото и психическо здраве – Международния ден на възрастните хора (1 октомври) и Световния ден за психично здраве (10 октомври).

Болестта на Алцхаймер и други форми на деменция е предизвикателството на ХХI век за всички страни със застаряващо население, между които е и България. У нас хората с деменция са над 100 000, като половината от тях са с Алцхаймер.

Най-малко 5% от хората над 65-годишна възраст страдат от Алцхаймер. Имайки предвид прогресивното застаряване на населението на целия на България (и на цяла Европа), болните от тази и други форми на деменции постоянно се увеличава. В Европейския съюз са регистрирани над 7 милиона хора с деменция, като прогнозите са, че броят им ще се удвои във Западна Европа и утрои в Източна Европа.

В повечето европейски страни здравните, социалните и пенсионните системи се подготвят за предизвикателството на ХХI век като осигуряват необходимите ресурси (човешки, финансов и психологически) за достойния живот на болните и техните семейства.

В световен мащаб учените все още не могат да намерят лек за различните форми на деменция и Алцхаймер, но в едно са категорични: спортът като превенция може да забави или дори да предотврати заболяването. Редовното водене на здравословен начин на живот и спортуването намалява значително рисковете от подобни заболявания.


В категории: Добри Вести

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Bonth12
06.10.2024 19:21:21
0
0
добро утро

Идвам през този канал, за да ви разкажа за нашите предложения и услуги. Представител съм на финансова институция “МЕРЛИН ФИНАНС” в партньорство с pibank, която оперира на европейския континент и предлага финансови услуги на физически лица и фирми. И така, за вашата кола, къщата ви, брака ви, консолидирането на вашите дългове, реализацията на вашите проекти, накратко за всичките ви финансови нужди, независимо от причината... Ние сме тук, за да ви помогнем да преминете през процес, надежден, бърз и много достъпни.

Обикновено начисляваме лихва от 2%. Ако проявявате интерес, моля свържете се с нас: bonthierry373@gmail.com

Удовлетворението на клиентите е нашата единствена възможност.

на ваше разположение
1
Vook Karajich
03.10.2024 06:33:17
0
0
Румънска завист:

Cu ce salarii intră Bulgaria în zona euro / În România se câştigă în medie cu 145 de euro mai mult pe lună

Превод: С какави заплати България влиза в Еврозоната. В Румъния заплатите са средно с 145 евро на месец по-високи

https://www.g4media.ro/cu-ce-salarii-intra-bulgaria-in-zona-euro-in-romania-se-castiga-in-medie-cu-145-de-euro-mai-mult-pe-luna.html#comments

Bulgaria va intra în zona euro cu cel mai mic salariu mediu. Cum stă România, prin comparație
https://www.dcnews.ro/bulgaria-va-intra-in-zona-euro-cu-cel-mai-mic-salariu-mediu-cum-sta-romania-prin-comparatie_973427.html

Cu ce salarii intră bulgarii în zona euro
https://www.cotidianul.ro/cu-ce-salarii-intra-bulgarii-in-zona-euro/

От статиите става дума за най-новата цел на бг. правителство за присъединяването на Бг. към Еврозоната през 2025 г.
Тоест Бг. още не е влизала в Еврозоната пред Румъния, а румънските журналисти (и политици) вече изпитват голяма завист.

Сега за Македония:
1.
Създаването на "македонски език" предимно от сърби (Блаже Коневски беше наполовина сърбин а той имаше няколко помощници власи) всъщност е голям автогол за сърбите.
Чрез този ход торлашките говори в източна Сърбия (преходни към български език; според бг. езиковеди те са български говори) са станали говори на "македонски език", понеже те най-наподобяват него от български или сръбски литературни/стандартни езици.
Например: "сакам" е торлашка дума, а и "македонска". Българската "искам" е по-различна. Сърбите даже нямат дума с подобен звук (доколкото ми е известно). "Желим" не звучи никак подобно на "сакам"/"искам".
Липсата на съгласна "х" също е торлашка черта, а и македонска.
Бг. хляб, сб. хлеб, мк. леб.
Сърбизмите, заимствали от македонците след 1912 г. ("сообраќај", от сб. "саобраћај", бг.: "улично движение", движение по пътищата") присъстват и в торлашките говори, обаче липсват от бг. литературен език, а и (много важно!!!) от българските говори в Благоевградско (Пиринска Македония), като тези са окачествени за "говори на македонски език" от македонските "езиковеди".
Така че пиротски говор (например) не е говор нито на бг., нито на сръбски, а е македонски говор.
2.
<<Интересно е да се изтъкне, че първите образци на българска реч и първата новобългарска граматика, с които българският език бе открит за света и за науката, са на разложки говор. През 1822 г. известният сръбски просветител и книжовен деец Вук Караджич издаде във Виена „Додатак к санктпетербургским сравнитељним рјечницима свију језика и нарјечја с особитим огледом Бугарског језика”, в който помести 273 думи, къса граматика, 27 народни песни и две глави от евангелието. За тях Караджич отбелязва: „Ове бугарске ријечи мени је писао и казивао прави бугарин из Разлога”. Като български определя Вук Караджич и кичевския диалект на Ь. Йоаким Кърчовски, на който е написана книгата „Различна поучителна наставления сочиненная иеромонахом Иоакимом Хаджи” (Будим, 1819). За Караджич български са не само говорите в Източна и Северна, но и в Централна Македония (Битолско и Прилепско).>>
(от книга "Единството на българския език в миналото и днес", 1978)

Сърбите които днес опровергават големи сръбски патриоти и герои като Вук Караджич всъщност косвено ги обвиняват в предателство към Сърбия и про-българизъм. За тях Караджич и други видни сърби са про-български боклук!!!
Кой е по-авторитетен:
Вук Караджч или Блазхе Коневски (Благой Конев)?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки