Все още има неясноти около ремонта на банята в Овча купел


Все още има неясноти около ремонта на банята в Овча купел
08 Март 2023, Сряда


Предстои да се обособят две зони – зона „Рекреация“  и зона „Наука“

Автор: Ема Димитрова

В следващите дни се очаква да започне дългоочакваният ремонт на банята в Овча купел, съобщи във Фейсбук профила си кметът на едноименния столичен квартал Ангел Стефанов. 

Строителната площадка вече е открита. Възложител е Регионален исторически музей – София, а за изпълнител на инженеринг – проектиране, строителство и упражняване на авторски надзор, е избраното през януари миналата година ДЗЗД „Минерална баня „Овча купел“. Финансирането на ремонта ще е от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ с около 3 млн. лева и около 4,5 млн. от общинския бюджет.



Процесът по обновяване на минерална баня „Овча купел“ през годините е съпроводен от няколко неуспешни обществени поръчки, дебати, спорове, недоволства, уволнен заместник-кмет, съмнения за нарушения. След последно одобрение от страна на Министерството на културата строителството стартира, но все още около него има доста неизвестни.

Според документи в обществената поръчка проектът цели адаптация и реставрация на сградата на минерална баня „Овча купел“ с „активното използване на минералната вода“. Предвижда се да бъде изграден иновативен рекреативен център, в който да се предлагат процедури с минерална вода, възстановителни терапии, както и занимания за здраве и за подобряване качеството на живот.

Специфична цел на проекта обаче е и изграждане и оборудване на помещения и лаборатории на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, в които ще се извършват „независими фундаментални научни изследвания, индустриални научни изследвания, експериментално развитие и разпространение в широк мащаб на резултатите от тези дейности, посредством разработване на нови продукти и услуги, преподаване, публикации и трансфер на знания“.

Така в сградата на минералната баня „Овча купел“ ще се обособят две зони – зона „Рекреация“ в сутерена и на партерния етаж, и зона „Наука“ на първия и подпокривния етаж, както и част от сутерена и от партера.

„Архитектурният облик и основната функция на сградата се запазват. Подкрепям проекта за реставрация, защото не мога да приема, че сградата, която е символ на района, ще продължава да се руши и да влезе в дългия списък с бани, за които няма ясна перспектива за възстановяване. В допълнение, имаше и реален риск проектът „Център за върхови постижения Наследство БГ“ да загуби общо финансиране за 30 млн. лева“, казва Стефанов, който по време на кръгла маса в края на януари изказа притесненията си, че има опасност одобреният проект за минералната баня да не се реализира, защото се е забавил заради обсъждан трафопост.



Според него трудното тепърва предстои и трябва всички заинтересовани страни да се фокусират за решаването на следните задачи:

Официалният дебит на извора е 4,5 литра в секунда, а позволеното ползване на Националната специализирана болница по физикална терапия и рехабилитация за периода от 1 май до 30 септември ежегодно е 4,7 л/сек. – т.е. откъде ще има вода за банята в този период?

Не е ясен отговорът на въпроса как ще се управлява банята след въвеждането й в експлоатация?

Европейското финансиране трябва да бъде отчетено до края на 2023 г., но това не е реалистичен срок за завършване на ремонта.

Трябва да се избегне рискът целият ремонт да остане за сметка на общинския бюджет.

Собствеността на земята около банята е поделена между община и държава и това трябва да бъде решено своевременно, за да се знае кой ще има ангажимент за облагородяването и поддържането на пространството.

Проблеми изтъкват и от Българската асоциация за термално наследство (БАТН), които преди време поискаха спиране на сегашния проект и отбелязват, че обществото не е запознато в подробности с техническия. Освен това от асоциацията продължават да се противопоставят на превръщането на част от сградата в Център за върхови научни постижения.

„След като изчете всички тези непреодолими пречки, човек не може да си помисли друго, освен че районният кмет и Столична община нито са имали, нито имат някакво намерение да възвърнат термалните функции на сградата. Те просто искат да усвоят едни пари с цел ремонт и укрепване, за да могат след това да настанят в сградата офиси на БАН с гръмкото заглавие „Център за върхови научни постижения“. Също както постъпиха и с Централна минерална баня преди 11 години, превръщайки я в нелеп, от никого не посещаван музей“, коментират от Асоциацията.

Източник: citybuild.bg


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки