Рано или късно северномакедонският елит е длъжен да каже на собствения си народ каква е истината за неговото минало, смята видният ни историк
- Проф. Павлов, каква е вашата прогноза как ще се развие спорът за общата ни история със Северна Македония?
- Искам да бъда оптимист, но, за съжаление, си оставам скептик, тъй като твърдоглавието от страна на Скопие вече минава всякакви граници. Лицемерието на македонския елит е нещо невероятно. В голямата си част много добре знаят, че са от български корен. Някои от тях имат български паспорти. Много често на четири очи са се изявявали като българи, но насаденият в десетилетията конформизъм и тази вече „черна магия на македонизма” до такава степен са зомбирали обществото, че налитат на някакви люти спорове, че са македонци.
Да се живее в лъжа е не само голям грях, то е вредно и за общественото здраве, за психическото здраве на нашите сънародници в Македония. Рано или късно тамошният елит е длъжен да каже на собствения си народ каква е истината за неговото минало. А ние не можем да станем съучастници на една лъжа, на едно културно престъпление срещу човечеството.
- Дали може да отстъпим от тази категорична позиция под натиска на силните в Европа?
- Хубавото е, че този път в България има единомислие между правителство, президент, наука, широка общественост, че повече така не може. Направили сме изключително много компромиси спрямо Северна Македония - ние първи признахме тази държава напук на останалия свят, дадохме им танкове, когато нямаха нищо. Винаги сме били на тяхна страна. Дори и най-големите българомразци там знаят, че стане ли нещо с Македония, България първа ще скочи в защита на едноутробната ни държава.
Меркел обаче да си спомни как се разбраха с Източна Германия, когато препоръчва да се разбираме с Македония. Проблемът до голяма степен е сходен и г-жа Меркел със сигурност го знае. Германската българистика категорично винаги е говорила за български език в Македония, така че не можем да отстъпваме под натиск. Но да приемем хипотетично, че отстъпим. Хората в Македония ще престанат ли да бъдат българи? Няма да престанат. Това е историческата истина.
- В тази връзка празник на какво трябва да е 24 май?
- Аз съм един от хората, които винаги са държали и са използвали понятието българската писменост, тъй като кирилицата е създадена в Плиска и Велики Преслав. Най-ранният датиран надпис е в скалния манастир при Крепча, близо до Попово. Дори географски кирилицата няма нищо общо с Македония и нищо общо с някакви виртуални славяни. Глаголицата е създадена от Константин Кирил Философ с помощта на брат му Методий, за да бъде преведено Светото писание на старобългарски. Така че тя също е българска графична система.
Разбира се, не бива да се бяга и от славянството. Празникът трябва да бъде на българското влияние в славянския свят, казано най-общо. В това отношение е на път да се намери една приемлива формулировка.
А що се отнася до самия празник 11/24 май - той е създаден в България. Празнува се още в Средновековието. Превърнат е в празник на просветата и културата. Първо е отбелязан в Шумен през 1813 г. и вероятно на цялата територия на Търновската митрополия, тъй като тогава Шумен не е самостоятелна епархия, а подчинена на търновския митрополит. Утвърден е като светски и общобългарски празник от Найден Геров и Йоаким Груев в Пловдив през 50-те г. на XIX в. Да ни обвинява някой, че крадем собствения си празник, е абсурдно.
- Една от вашите каузи са българските общности в чужбина. Как продължавате тази мисия в пандемията?
- Все пак живите контакти са си живи контакти, но българщината по света ще се пребори и с това предизвикателство. Информационната революция изключително много повлия и на хората в Македония. Аз не приемам те да бъдат поставяни под общ знаменател, всички да бъдат ругани. Напротив, нашите сънародници в Македония имат изключително добро отношение към България въпреки цялата отрова, която се излива повече от 100 години в тази измъчена българска земя.
Ако трябва да порицаваме някого, това е македонският политически и културен елит, особено т.нар. колеги историци, които твърдят абсурдни неща. Не може съпредседателят на прословутата комисия от македонска страна проф. Драги Георгиев, който е изключително добър османист, превел от османотурски огромни масиви от документи за Гоце Делчев, да спори какъв е Гоце Делчев. В тях категорично е казано, че е българин и никъде няма нищо друго. Познавам хора от тази комисия и апелирам към тяхната съвест и гражданска доблест. Дори да бъдат обругани в Македония, те са длъжни да кажат на собствените си хора каква е истината, а не да продължават да бъдат глашатаи на лъжата.
- Бяхте предложен от правителството за орден „Св. св. Кирил и Методий първа степен”. Как го приемате?
- Възприемам го като признание за моите скромни усилия и на тези български историци, които не стоят академично затворени, а смятат, че историята е нещо повече от наука, има и своята обществена мисия. Както казва Георги Раковски, един от най-великите българи и европейци на всички времена: „Любовта към Отечеството е най-висшата от всички световни добродетели”. Това би трябвало да е девизът на българските историци и въобще на българското общество.