Предстои да бъде издадена заповед на министъра на околната среда и водите, която ще забранява или ще позволява събирането на лечебното растение
Автор: Мария Пенева
Всяка година в средата на април експерти от регионалните екоинспекции извършват проверки за състоянието на находищата на лечебното блатно кокиче, от което се добива алкалоидът галантамин. Той е основна съставка на българското лекарство „Нивалин", използвано при лечението на детски паралич, както и на болести на периферната и централна нервна система.
Растението се среща в областите Бургас, Пловдив, Ямбол, Сливен, Хасково и Шумен. Едни от най-значителните му находища са концентрирани по Черноморието - в землищата на несебърското село Кошарица, в защитените местности Блатото край Созопол, Чаирите в землището на с. Горица, Блатата в землището на с. Лозенец, както и край созополското село Присад.
По това време на годината местността, в която то вирее в покрайнините на Присад, е силно заблатена и осигурява всички необходими условия за живот на вида. Времето тази година е сухо и красивото лечебно цвете се намира рядко. Находището му край Созопол също е оредяло значително, в сравнение с предни години, констатираха от бургаската екоинспекция.
Лечебното цвете не е защитено от Закона за биологичното разнообразие, но е поставено под специален режим на ползване. Периодът му на цъфтеж е от средата на април до началото на май.
Въз основа на резултатите от извършените от екипите на РИОСВ-Бургас, както и на останалите регионални инспекции проверки на всички находища на блатно кокиче в страната, ще бъде издадена заповед на министъра на околната среда и водите, която забранява или позволява събирането на растението.
Докъм 1970 г. в България са се добивали до 15 т суровина за изработването на лекарството „Нивалин", но през последните години запасите от вида намаляват рязко поради промените в климата.
Към начина на събиране на блатното кокиче има строги изисквания – растението се изрязва на височина 5-7 см над земята, а 20-30% от площите трябва да се оставят непокътнати. Причината е, че от едно и също място може да се събират билки през една година, а при продължително засушаване - още по-рядко.
Любопитно е също, че популациите по река Дунав не съдържат лечебния галантамин.
Санкцията за незаконно бране и търговия с кокичета е до 5000 лв. за физически лица и до 10 000 за юридически.