Единствената, отчасти подобна находка в България, е открита в далечната 1901 г. при разкопките на царската цитадела Трапезица във Велико Търново
Автор: Милен Николов
При редовно археологическо проучване през 2017 г. на крепостта Русокастро е открита част от изящна икона от слонова кост. Тя е с двустранна релефна украса.
На лицевата й част са оформени две полета. В горното е представено изображение на архангел Гавраил в пълен ръст, а а в долното – св. Василий Велики, епископ Кесарийски. Задната страна на плочката също е разделена на две полета. В горното е изобразен „цъфнал кръст“, а в долното – „голготски кръст“.
Изображенията са изключително майсторски изпълнени, във висок релеф. Архангелът е в полупрофил наляво. Десният крак е изнесен напред и е стъпил на цялото стъпало, а левият е опрян само на пръстите, подчертавайки движението. Облечен е в богато драпиран хитон. С едната ръка държи жезъл със сфери , другата е вдигната в жест за благослов.
Св. Василий е представен допоясно, насреща. Върху рамото му е преметнат омофор с голям кръст. С лявата ръка държи богато украсена книга със закопчалки. Лицето е представено с изключителни подробности-двуделна брада, мустаци, едър нос, дори зеници на очите.
Единствената, отчасти подобна находка в България, е открита в далечната 1901 г. при разкопките на царската цитадела Трапезица във Велико Търново. Тя представлява част от икона от слонова кост, представяща сцената Благовещение. Иконата от Русокастро е много по-добре запазена като цялостен артефакт.
Тя е изработена към средата на Х в. в Константинопол, в едно от императорските ателиета за подобна продукция. Известно е, че предмети от слонова кост са поръчвани само от императора и най-близкият му кръг от лица. Това е така поради факта, че слоновата кост е била изключително скъпа. Не случайно, когато през XI в. доставките на тази суровина вече спират, започва да се използва алтернативна, но доста по-евтина суровина стеатит.
Най-близки паралели на иконата от Русокастро по размери и изображения днес се съхраняват в Британския музей и в Музеят на изкуствата „Уолтърс“ в Балтимор, САЩ.
Находката от Русокастро е от световна величина. Подобни артефакти днес се съхраняват единствено в най-големите музеи в Западния свят и в няколко църковни съкровищници, принадлежащи на католически катедрали в Западна Европа, където са донесени от рицари от Четвъртия кръстоносен поход. Ограбвайки византийската императорска хазна, те са дарявали подобни изключително ценни реликви на християнските храмове по родните им места.