На своето редовно заседание министрите гласуваха промени в Закона за здравното осигуряване, с които се регламентира обособяването в основен и допълнителен пакет
Автор: Десант
на медицинската помощ, гарантирана от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
По-рано през тази година текстовете за разделянето на пакетите бяха вписани в наредба на Министерство на здравеопазването, която бе атакувана пред Конституционния съд и отменена през март от върховните магистрати.
Сега внесените от здравния министър Петър Москов и гласувани от правителството промени в Закона за здравното осигуряване са съобразени с решението на Конституционния съд.
Законопроектът въвежда критериите, по които ще се извършва разделянето, а именно – дали е необходимо медицинските дейности да се осъществяват незабавно или да се планират за изпълнение.
Отправна точка ще бъдат стадият, развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване и състояние.
От значение ще бъде осигуряването на здравна закрила на рискови групи като бременни и родилки, лица със заболявания и състояния, които могат да доведат до смърт или тежки необратими функционални увреждания на жизненозначими органи и системи.
В основния пакет ще попаднат дейностите, които следва да се извършват без отлагане във времето. В допълнителния пакет ще се включва лечение на диагностицирани заболявания или състояния, които не водят до непосредствена заплаха за живота или трайно увреждане на здравето и при които медицинските дейности могат да бъдат планирани във времето без опасност от влошаване на състоянието и степента или стадия на развитие на болестта.
Със законопроекта се предлага и промяна в Закона за здравето, свързана с оптимизиране на дейността на здравните кабинети в детските градини, училищата, домовете за деца, социалните учебно-професионални центрове и приюти за деца.
Предвижда се разделянето на медицинската помощ на основен и допълнителен пакет да влезе в сила от 1 април 2017 г., ако разбира се, предлаганите законови промени бъдат приети от Народното събрание.