Две истории, които Байландо няма да покаже


Две истории, които Байландо няма да покаже
Нина и Светлана са неразделни приятелки, събрала ги е общата болка по децата им
06 Ноември 2010, Събота


Светлана и Нина и двете им момченца с тежки увреждания не са обекти на шумните тв кампании. Двете майки всеки ден броят нищожните левчета, с които трябва да обгрижват децата си. Мъжете им са вечните гурбетчии, а припечеленото пращат у дома – за лекарствата, памперсите, храната и всичко за момчетата. Тези две жени доброволно са се обрекли да „служат” на децата си. И никога, нито за миг не ги е навестила мисълта да ги изоставят.



Автор: Златина Стоянова

Светлана е от сибирския град Омск, родила е Андрей в Кърджали. На петия ден я влудили с новината, че бебето й е с вроден порок на сърцето. Малко по-късно – и с диагнозата Синдром на Даун, в най-тежката и безнадеждна степен. Свекървата ядовито я посъветвала да зареже болното дете в сиропиталище.

Майката заявила, че ще си мълчи само, защото е в чужда страна и че в Русия не би й простила ужасяващите думи. През юни Андрей е навършил 11 години. През всичкото това време Светлана е до него във всяка секунда – той не може да се обслужва сам, не може да преглъща и яде пасирана храна, не се движи сам, след няколко крачки се просва на земята...

Проходил е чак на 7-годишна възраст, след стотици масажи в пловдивска клиника. На ден са потребни 15 памперса, само за тях месечно се харчат 240 лева. Инвалидната пенсия на Андрей е 275 лева.

„Не спирам да вярвам, че ще видя сина си да тича с другите деца. Не мога и залък хляб да преглътна, ако той не е добре, ако е гладен и нещастен. Аз дишам с него”, споделя тази майка.

Приятелката й Нина пък е родила Денис едва 15-годишна и оттогава е в битката за живота на детето си. Още при раждането лъснала страшната диагноза – детска церебрална парализа. Затова и нейният съпруг е вечен гурбетчия.

Лекарите посъветвали родителите да оставят бебето в дом, иначе щяло да им се наложи да отглеждат жив труп. Те обаче си го прибрали у дома. Денис е на 14 години, семейството му събира пари за лечението му в софийска болница.

Гърчовете му понякога са по 6 пъти на ден. Но в дневния център „Надежда” в Кърджали вече се е научил сам да пие вода, раздвижвал и болната си ръчичка и дори с нея успял да отвори един шкаф! Даже вече можел да се преоблича сам. Когато разказва за това постижение, очите на Нина грейват от щастие.

Да захвърлиш такава невинна и безпомощна душица би било повече от престъпление, категорична е тази майка. Светлана също благославя центъра и с благодарност подчертава, че там се грижат за децата им с много любов и те вече имат напредък в развитието си, макар и малък. Има такива майки, да. До тяхната мъка шумните тв предавания не са стигнали. Има безотказна любов, да. Тя е по-скъпа и от най-фамозните лекарства.



11-годишният Андрей е с неизлечимо заболяване, но родителите му никога няма да го изоставят

В категории: Репортажи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки