На полигона в Ново село се проведе полева подготовка на специалисти по ядрена, химическа и биологическа защита


На полигона в Ново село се проведе полева подготовка на специалисти по ядрена, химическа и биологическа защита
Снимки: ВМС
21 Септември 2023, Четвъртък


Целта бе те да усъвършенстват практическите си действия в случаи на използване на оръжия за масово унищожение, терористични актове и пр.

Автор: Десант

В периода от 11 до 21 септември на Учебен полигон ,,Ново село” - район 2 ,,Чубра” се проведе полева подготовка на щатните и нещатни специалисти по ядрена, химическа и биологическа защита (ЯХБЗ) от военните формирования на Военноморските сили.

Ръководител на ученията бе майор Иван Русев, флагмански специалист във флотилия бойни и спомагателни кораби.

Целта на полевата подготовка е военнослужещите от Военноморските сили да усъвършенстват практическите действия при възникване на ЯХБ обстановка в резултат на използване на оръжия за масово унищожение (ОМУ), терористични актове с използване на ЯХБ агенти, възникване на ЯХБ опасни аварии с изтичане на токсични индустриални материали (ТИМ) и трансгранично замърсяване на територията на Република България.



На 20 септември се проведе заключителния етап от полевата подготовка - приемане на проведената полева подготовка от комисия от Щаба на отбраната и Командването на Военноморските сили.

Военнослужещите от ВМС показаха високи резултати и демонстрираха знания и умения,  придобити по време  на двуседмично си подготовка, информират от пресцентъра на военноморските ни сили.


В категории: Добри Вести

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Враня е България
26.09.2023 02:07:23
0
0
Доколкото ми е известно, при заселването на славяните в Балкански полуостров (славяни както от бг, така и от сръбски род), единствената различна фонетическа черта между двата езика беше наличието на "щ" и "жд" в български, където сръбски имаше (и има) меки "ч" (ћ) и "дж" (ђ), например: къща-кућа, между-(из)међу
Ако носителите на преходните бг.-сб. говори, т.н. шопи и торлаци които имат твърди "ч" и "дж" в своите говори, първоначално, тоест при заселването на славяните в Балканите, бяха сърби (които имаха "ћ" и "ђ" в техен език), а чак после са влизали под влиянието на бг език, то те щяха да имат "щ" и може би и "жд", понеже в сръбски има "щ" от друг славянски произход, например думите "позорище" и "казалище", тоест наставка "-ище"). Те нямаха да изпитват трудност при подражаването на бг. произношения "къща", "пещера", "помощ" (като резултат на бг влияние) понеже има групировка от съгласни "щ" в сръбски език която произхожда от славянски, без това да се дължи на бг влияние (наставка "-ище", думи като прегрщ, штит и т.н.)
В обратен случай, ако носителите на бг-сб преходни говори, първоначално бяха славяни от бг род, които после са влизали под влияние на сръбски език (става дума за старото сръбско влияние, понеже след 1878 г. торлашките преходни говори са подложени на ново такова), то липса на типично сръбските съгласни меки "ћ" и "ђ" от говорите им и наличието на твърди "ч" и "дж" (в думи като "куча", "меджу") може да се обясни с това че българите не са били в състояние напълно да подражават срб. произношения с "ћ и "ђ", а са ги заменили с най-подобяващите бг съгласни "ч" и "дж" като "ч" присъства в български (думи като: вечер, черен, червен), а "дж" се образува лесно, от "жд" с обратно подредени съгласни "ж" и "д".
Така че торлаците и шопите първоначално са били българи, а не сърби.
1
oloss
24.09.2023 19:53:22
0
0
Това е по-добро от всяка виагра. Съветвам всеки да го опита поне веднъж в живота си - ще подобри сексуалния ви живот многократно, прочетете го сами: ----- https://marketl.ink/biocom
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки