Световен ден на бирата е - вижте полезните й свойства


Световен ден на бирата е - вижте полезните й свойства
Снимката е илюстративна
05 Август 2019, Понеделник


Все пак всичко зависи от количеството изпито пиво - прекалили се, започва да вреди

Автор: Десант

5 август е Международен ден на бирата. Денят се отбелязва от от 2007 г. На тази дата по целия свят ще се състоят стотици малки и големи бирени партита и всички да се насладят и оценят тази пенлива и така разхлаждаща в жегата напитка!

Бирата е третата по известност напитка след водата и чая. Тя се слави още като най-консумираното и най-древното алкохолно питие.

Сведения за нейното производство и консумация има в писмени документи от 9-то хилядолетие пр. Хр., намерени в Древен Египет и Месопотамия, а химически анализ на находки от Годин тепе в Иран доказва употребата на тази напитка от средата на 4-то хилядолетие пр. Хр.

Напитката е в центъра на празненствата по посрещането на Новата година в Древен Египет. Тогава всички се събирали в храмовете и пиели бира с червен цвят (оцветена с охра), символизиращ кръвта на богинята Нут, съпруга на върховния бог Амон Ра. Наливали се с пенливата течност, докато богинята им се привиди. Само един оставал трезвен, за да помага на опиянените да се приберат по домовете си. Наричали го... лидер.

Най-много бира у нас е изпита през 2007 и 2008 г. – около 74 литра на глава от населението, а през миналата година е отчетен спад в потреблението – на човек средно се падат изпити през 2018 г. по 67 литра.

Ето една дузина причини, поради които е добре да консумираме пивото:

- подобрява храносмилането

Бирата, консумирана в умерени количества, особено тъмната, подобрява храносмилането. Повечето тъмни бири съдържат полезни разтворими фибри. Фибрите играят важна роля за по-доброто функциониране на стомашно-чревната функция. Недостигът на влакна може да предизвика стомашни и чревни разстройства като запек и диария.

- полезна е за бъбреците

Една бира на ден намалява риска от образуването на бъбречни камъни. При това с около 40 процента, категорични са учените.

- намалява нивото на лошия холестерол

Пенливата напитка повишава нивото на HDL холестерола (добрия) и намалява нивата на „лошия“ LDL. Да не говорим, че маринованото в бира месо намалява неговите канцерогенни вещества с до 70%.

- богата е на витамини от групата B (В1, В2, В6 и В12)

Много от тези витамини се срещат рядко в храните.

Холандски учени откриват, че хората, пиещи бира, имат около 30 процента по-високо съдържание на витамин B6 в организма в сравнение с въздържателите. Напитката е богата и на B12, който засилва мозъчните функции.

- помага срещу безсънието

Лактофлавинът и никотиновата киселина насърчават идването на съня.

- заздравява костите

Популярната напитка е богата на калций и силиций, сочи проучване от 2009 г.  Тези вещества допринасят за повишаване на костната плътност и здравината на костите.

- намалява риска от сърдечни удари

Умерената консумация на бира намалява риска от инфаркт, сочат множество медицински изследвания. Само 1 бира на ден редузира опасността от появата на сърдечни болести с около 40 до 60 процента в сравнение с въздържателите.

- усилва паметта

Слабоалкохолната хмелова напитка съдържа благоприятната фолиева киселина. Тази съставка изключително благоприятно въздействие върху функциите на мозъка. Според проучванията бирата усилва паметта. Изследвания твърдят, че консумиращите по една бира дневно по-рядко страдат от болестта на Алцхаймер и деменция спрямо въздържателите.

- предотвратява образуването на кръвни съсиреци

- прави кожата по-красива

Чудесна новина за всички дами. Известно е, че консумирането на малки количества бира има добро въздействие и върху косата.

Някои от витамините, съдържащи се в ечемичната напитка имат регенериращо действие. Благодарение на много от съставките в бирата кожната пигментация намалява. Кожата става по-гладка и блестяща. Бирата предотвратява и стареенето.

- помага при борбата със стрес

Изследователи от Университета на Монреал са установили, че една две чаши бира на ден намаляват стреса на работното място. Консумацията на бира намалява и усещането за тревожност. Хмеловата напитка има успокоителен ефект.

- действа като лекарство срещу настинка

Когато ечемикът се затопля, той подобрява циркулацията на кръв и помага на дихателната система. Бирата има и болкоуспокоително действие и облекчава болките в ставите. Не на последно място – повишава имунитета.

Разбира се, въпреки прекрасните си качества, и с пивото трябва да се внимава с количеството. Благотворно се отразява то, когато се пие умерено. Прекалили се - вече не може да се очаква, че ще има лечебен ефект, по-скоро - обратното!


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки