Битката при Тулча и Добруджанското деспотство


Битката при Тулча и Добруджанското деспотство
Вероятно резервната крепост на Иванко в делтата на Дунав е поставила основите на днешния румънски град Сулина
01 Април 2015, Сряда


Преди 620 години
Добруджанското деспотство е създадено от болярина Балик


Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

през 1341-42 г. Наследява го Добротица, който го управлява до 1385 г. Следващият владетел е неговият син Иванко.
Турците вече са нахлули в Балканския полустров, но християнските държави, вместо да се обединят срещу тях, продължават да воюват помежду си. Не прави изключение и Иванко. Той изпраща брат си Тертер с 5-хилядна войска срещу византийския деспот на Загорско - Михаил Палеолог, когото разгромява и присъединява земите му към владенията си.

Младият владетел установява близки ваимоотношения с Република Генуа. В Петра, генуезкия квартал в Цариград, е подписан договор между двете страни, съгласно който на Генуа се предоставя колония в Добруджа (по всяка вероятност тя е до Карвуна), а на българите – колония на брега на Лигурско море. За Генуа се изнася главно пшеница, а от нея се внасят платове и оръжия.

През 1387 г. Али паша нахлува с 40-хилядна армия през Ришкия проход и завладява Шумен, Мадара, Овеч, Свищов и други селища. С една част от войската си обсажда Карвуна, а начело на другата се отправя да превземе добруджанската столица Калиакра. Иванко разполага само с 6 хиляди бойци, но спира устрема на турците. След 4-месечна неуспешна обсада на двете крепости Али паша се оттегля. Иванко обаче знае, че това е временно и турците пак ще дойдат. Среща се с влашкия войвода Мирчо Стари, чиито владения са отвъд Дунав, и сключват съюз за взаимна защита.

Същият Али паша през май 1395 г. отново напада Добруджанското деспотство, този път с 50-хилядна войска. Съгласно договора, Мирчо Стари се притичва на помощ на Иванко. На 17 май източно от Тулча, в една силно заблатена местност, обединените сили на власи и българи дават сражение на турската войска. Али паша тръгва на юруш, като се надява, че с многобройното си числено превъзходство неговите  войници лесно ще се справят с противника. Голяма част от тях обаче затъват в блатата, някои се удавят, други са пронизани от стрелите и копията, с които власите и българите ги обстрелват.

Особено резултатни се оказват арбалетите, които са внесени от Генуа. Стрелите, изстреляни от тях, имат голяма поразяваща сила. В много случаи една от тях пронизва и по двама от настъпващите в плътни редици един до друг турци. Но битката е упорита, докато определеният за това отряд на брата на Иванко – Тертер, напада турците по левия им фланг и ги натиква в блатата. Войската на Али паша дава 8500 убити, 6000 ранени и 4500 удавени. Оттегля се позорно с оцелелите. Така, макар и временнно, опасността за Добруджанското деспотство е отстранена.

Иванко обаче знае, че ще има и следващи нападения. За да се подсигури, той създава резервна крепост в делтата на Дунав между средния и южния ръкав на реката. Отбива двете нападения през 1403 и 1408 г. При третото, през 1410 г., изоставя Карвуна и Калиакра. Жените, децата и старците са изпратени зад северния ръкав на Дунав, където основават селище. Вероятно върху него израства днешния град Сулина.

Според турски и арабски анали Добруджанското деспотство е окончателно покорено през 1414  г. Тогава се смята, че е умрял Иванко. Според други обаче резервната крепост в делтата на Дунав става столица, а селището на левия бряг – неин сателит. Техен владетел е братът на Иванко – Тертер. В приречието на Отвъддунавието има остатъци от прабългарски племена, които са били част от Крумовата империя през 9 век. Това е последното убежище на останките от българската държава и то просъществува до около 1430 г. Тогава се смята, че е умрял Тертер. За съжаление нито той, нито Иванко са имали наследници.

Добруджанското деспотство се саморазпада и става част от нововъзникващото княжество Молдова. Но докато е съществувало, то е имало черкви и училища. Те са едни от проводниците на източноправославната вяра и славянската писменост, които се разпространяват отвъд Дунав.


Патриотичен календар

29 март 1944 г. — Англо-американската авиация извършва бомбардировка над София по време на Втората световна война

29 март 2004 г. — България става пълноправен член на НАТО, заедно с Прибалтийските държави, Румъния, Словакия и Словения, което се обявява на 2 април с . г. с издигане на българското знаме в Брюксел

30 март 1944 г. — Освен София, англо-американската авиация бомбардира Враца, Лом и Фердинанд (дн. Монтана), като в тази операция участват 600 самолета

31 март 1878 г. — На базата на Опълчението е създадена Българска земска войска, която по-късно е преименувана в Българска армия

31 март 1916 г. — В 24 часа България преминава от Юлианския към Грегорианския календар и вместо 1 април настъпва 14 април

1 април 1959 г. — Създадена е Българската национална филмотека, като първоначално името й е Държавен филмов архив

2 април 1962 г. — Отбелязано е раждането на 8-милионния българин

2 април 1821 г. — Роден е големият наш революционер, публицист, журналист, историк и етнограф Георги С. Раковски


В категории: История , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Веселин Игнатов
07.05.2015 07:27:02
0
1
Изнесеното не се нуждае от коментар, защото е изцяло изсмукано от пръстите на господина.
Ако не е така, да отговори:
Откъде той узнава, че Иванко има брат Тертер?
Кой е преброил петхилядната и шестхилядната войска?
Къде е договорът за българската колония на Лигурско море?
Кой съобщава за четиримесечни обсади на Карвуна и Калиакра от Али паша? А за битката при Тулча?
По какво съди, че нападенията 1403, 1408 и 1410 г. са отразявани от Иванко?
Виждал ли е некролога на Тертер?
Наистина, текстчето е новост, както оценява предишният коментатор, но по словоблудство! Никаква нова документация не е открита)

1
Генади Савов
01.04.2015 17:50:04
0
0
Болярина Балик е бил прабългарин-Бал-Велик по Й.Вълчев.Деспот Иванко е бил братовчед на цар Ив.Александър.През 1388 год.при обсадата на Калиакра Иванко с 6 хиляди бълг.бойци спрял атаките на ок.30-40 хиляди турци водени от Али Джандарли паша.Деспот Иванко е бил съюзник с влашкия княз-войвода Мирчо Стари-власите са траки,римляни,българи,славяни и скити...Новост е откритата документация от доц.доктор по истор.Йордан Василев,че при Тулча са се водили битки на бълг.и влашки войски срещу турците през май 1395 год.Иванко създал крепост в средния ръкав на делтата на Дунав вероят.днеш-гр.Сулина в Румъния...Деспот Иванко умрял ок.1414 год.Брат му Иванко Тертер управл.до 1430 год.земите от делт.на Дунава до Отвъд Дунава ок.р.Серт български племена,които живяли в тези земи от 680 год.до 1018 год.Със смъртта на Ив.Тертер бълг.земи-деспотство в Добруджа и Молдова било завзето от княжество Молдова.[bluescreen]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки