Как да отгледаме разсад през зимата


Как да отгледаме разсад през зимата
23 Декември 2014, Вторник


Още отсега трябва да се погрижим за ранното полско зеленчукопроизводство

Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН

През януари в култивационните съоръжения започва отглеждането на разсад, предназначен за  ранно полско производство на зеленчуци. Сеитбата на семената трябва да се проведе в срокове, съобразени с продължителността на разсадния период,  климатичните особености на дадения район и най-благоприятния период, когато разсадът от даден вид и сорт може да бъде засаден на постоянно място.

Разсадът трябва да бъде готов за разсаждане на полето след датите на обичайните за дадения район късни пролетни слани (температури под минус 0,5оС са опасни за вегетативните органи на доматите, краставиците и др. ).
Обикновено семената на доматите се засяват в периода 15 януари-10 февруари, а на  пипера и патладжана, които са по-топлолюбиви, между 25 януари-10 февруари.

Сеитбената норма за доматите на площ 1 м2 е 3 г, за пипера – 15-18 г, а за патладжана - 6-8 г. Важно значение за производството на здрав и качествен разсад е използването на добре обеззаразени семена и почвена смес. За да не се допусне етиолиране на растенията, при отглеждането на разсада трябва да се спазва определен топлинен и поливен режим.
Температурата на почвената смес от засяването до поникването на семената трябва да бъде около 18оС, а на въздуха - 20-25оС. При тези условия семената на доматите поникват обикновено за 5-6 дни, а на пипера – за 10-11 дни. След поникване на зеленчуковите семена температурата на въздуха трябва да се понижи краткотрайно - при доматите до 10-12оС, а при пипера и патладжана -  до 15-16оС.

При поливане на разсада не трябва да се допуска преовлажняване. Излишната влага ще увеличи риска от болестта сечене.
При наличие на първите признаци на сечене по разсада незабавно трябва да се вземат мерки - болните и съседните на тях здрави растения задължително се унищожават, а заразената площ се дезинфекцира с 2% разтвор от син камък. След това растенията профилактично се третират с някои от следните фунгициди; бордолезов разтвор 0,4%; шампион ВП 0,3%, фунгуран ОН ВП 0,3%, проплант722СЛ 0,1%; ридомил голд МЦ 68ВГ 0,1%  и др. 

След като растенията встъпят във фаза кръстосване, т.е когато се появят два същински листа, разсадът трябва да се пикира. При доматите пикирането се извършва обикновено 10-15 дни след поникване на семената, а при пипера – 15-20 дни. При пикирането трябва да се внимава  да не се повредят корените на растенията. То се извършва на предварително маркираните за целта места. Корените на пикирания разсад трябва да бъдат 2-3 см по-дълбоко разположени от тези на непикираните растения. След пикиране растенията се поливат с малко вода.

При производството на доматен разсад продължителността на разсадния период е  около 80 дни, а при пипера и патладжана – 75-85 дни. При оптимални сеитбени срокове разсадът от домати е готов за разсаждане на полето обикновено през втората половина на април, a този на пипера и патладжана – през първото десетдневие на май.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
ГледащияТ
24.12.2014 15:03:59
0
0
Няма какво да ни учите ние селяните си знаем как стават тия неща доста по добре от вас.
http://bgimot.info[bouncing][magician]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки