Брюксел иска от САЩ неф и газ за Европа


Брюксел иска от САЩ неф и газ за Европа
Карел де Гухт
12 Септември 2014, Петък


Възможно най-скоро трябва да се постигне  Трансатлантическото търговско и инвестиционно споразумение, настоява еврокомисарят Карел де Гухт


На среща с журналисти във Вашингтон във вторник еврокомисарят по търговията Карел де Гухт съобщи, че САЩ трябва да поемат формално задължение за износ на нефт и природен газ за Европа в рамките на Трансатлантическото търговско споразумение. Противопоставянето между Русия и Запада следствие на украинската криза катализира опитите на ЕС да прекрати зависимостта си от руския газ, като едно от възможните решения и улесняване на достъпа до природните ресурси на САЩ.

Това ще изисква премахването на 40-годишна забрана за износ от САЩ, което ще намали цените на нефта и природния газ на глобално равнище и ще увеличи натиска върху администрацията на Владимир Путин.
„Трябва възможно най-скоро да постигнем това енергийно споразумение, може би сте забелязали, че има някои промени в Европа", заяви комисар Карел де Гухт пред репортерите, добавяйки: „Не мисля, че Трансатлантическото търговско и инвестиционно споразумение ще бъде сключено без такива клаузи".

ЕС би спечелил много от сделка за доставка на енергоизточници от САЩ, тъй като разликата в цените между двата континента е почти тройна. По тази причина представителите на ЕС искат в споразумението да бъде включена глава, която гарантира задължението на САЩ към износа на енергоизточници.
Тази силно политизирана тема обаче най-вероятно ще внесе още проблеми в търговските преговори, които покриват много различни теми от земеделие до финанси. САЩ се опасяват, че увеличението на износа може да повиши цените на горивата на вътрешния пазар, което от своя страна ще намали подкрепата за политиците, подписали споразумението, и ще нанесе щети на конкурентоспособността на редица индустрии, които ползват много енергия.

Забраната за износ на суров петрол от САЩ, оформена като федерален закон, действа от 1975 г. Този нормативно-правен акт бе изготвен след наложеното през 1973 г. от арабските страни ембарго върху доставките на нефт в страните от Запада.
Днес обаче върху САЩ има все по-голям международен натиск да премахне забраната, най-вече от страна на съюзници и партньори, които искат да прекратят търговските си взаимоотношение с Русия. И Вашингтон, и Брюксел могат да спечелят от скорошното политическо споразумение по въпросите на енергетиката, тъй като това ще изпрати ясен сигнал до Москва, че ЕС иска да се откъсне от зависимостта си от Руския газ и нефт.

Зад граница американските компании може да изнасят природен газ само по лицензи, които се издават от правителството. Американски фирми може свободно да доставят на други държави само въглища и продукти от преработката на нефта, включително бензин.
Комисар Де Гухт коментира, че споразумението надали ще влезе в сила поне още година. „Мисля, че в най-добрия случай ще сме готови с него в края на годината", уточнява той.

Кратка справка
Трансатлантическото търговско и инвестиционно споразумение предвижда сформирането на зона за свободна търговия между САЩ и Европейския съюз. Началото на преговорите с цел неговото сключване бе обявено през юни миналата година.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки