Текат масови проверки за паленето на огън и спазването на противопожарните мерки в природните паркове


Текат масови проверки за паленето на огън и спазването на противопожарните мерки в природните паркове
Снимки: ИАГ
31 Юли 2023, Понеделник


„Законът за горите предвижда санкции, но по-важна цел на проверките е да дисциплинираме посетителите да пазят гората“ - коментират проверяващите

Автор: Десант

Масови проверки за спазването на противопожарните мерки на територията на природните паркове извършват екипите на горските структури в цялата страна.

„По време на днешната проверка на територията на природен парк „Витоша“ нарушения не бяха открити, въпреки големия брой посетители, коментираха проверяващите. Проверени са местностите Дендраиум, Игликина поляна, Златните мостове, Момина скала, ветровала и Офелиите. Заедно с представители на медиите и пожарната през целия ден обхождаме територията на парка и предупреждаваме хората за високия риск от пожари“, споделят проверяващите.

Те са подготвили и листовки с правилата по време на пожароопасен сезон, които да раздават на туристите.

„Законът за горите предвижда санкции, но по-важна цел на проверките е да дисциплинираме посетителите да пазят гората като дома си“ - изтъкват от контролните органи.



По време на обход на екип на РДГ Русе и представители на пожарната служба е локализиран пожар, обхванал сухи треви в землището на с. Полско Косово. Благодарение на навременната реакция на служителите огънят е овладян и не е допуснато той да обхване гората.

В парковите територии има регламентирани огнища за палене на огън, но дори и на регламентираните за целта места гражданите не трябва да си тръгват, докато не се уверят, че огънят е напълно изгасен.



Съгласно разпоредбите на Закона за горите глоби се налагат при паленето на огън на открито на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии, както и за палене  на огън в горски територии извън определените зони от държавните горски и ловни стопанства. За физическите лица глобата е до 500 лева, а предвидената имуществена санкция е до 1000 лв.

При нарушения на разпоредбите за защита на горските територии от пожари, в случай че деянието се определи за престъпление, отговорност за него може да се търси и по Наказателния кодекс. Той предвижда до 8 години затвор за причинен пожар в гората и до 10 години за инцидент, причинил щети в защитени територии.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки